Cenę emisyjną akcji banku wyznaczono na 60 zł. Inwestorzy instytucjonalni objęli 3 mln 640 tys. akcji, a indywidualni - 1 mln 560 tys. akcji.

"Bardzo cieszę się, że Bank Gospodarki Żywnościowej - którego strategicznym właścicielem jest Rabobank - trafił na giełdę, że jest spółką publiczną. Możemy mówić, że to jest również dobry dzień dla naszych rynków kapitałowych i naszego sektora bankowego" - powiedział w piątek szef resortu skarbu podczas debiutu BGŻ na GPW.

"Głęboko wierzę, że wartość fundamentalna BGŻ jest większa i, że wspólnie z Rabobankiem zrobimy wszystko, aby ją osiągnąć. Jestem przekonany, że Skarb Państwa zarobi więcej niż widać to dziś. Ale bez dobrej współpracy (z Rabobankiem - PAP) byłoby to niemożliwe" - dodał.

Skarb Państwa ograniczył ofertę sprzedaży akcji BGŻ do ponad 12 proc., pozostawiając sobie ponad 25 proc. walorów. Resort skarbu zamierza sprzedać je, gdy warunki takiej transakcji będą zadowalające. Wcześniej MSP chciało sprzedać 37,2 proc. akcji banku.

Grad zapowiedział, że Skarb Państwa będzie wychodzić z tej inwestycji wtedy, "gdy uzna, że jest to najlepszy moment". "Aby dobrze na tym zarobić, aby również to było korzystne dla banku i dla naszej giełdy" - zaznaczył.

Piątkowy debiut BGŻ szef resortu skarbu ocenił, "jako bardzo dobry". "Rozpoczynamy stopniowo proces budowania wartości i zwiększenia wartości akcji BGŻ na giełdzie" - podkreślił.

Prezes BGŻ Jacek Bartkiewicz podkreślił w piątek na GPW, że BGŻ ma "specyficzną strukturę". "Nasza misja to finansowanie rolnictwa, które rozwija się stale, ale w sposób umiarkowany. Bank ma swoją strategię rozwoju szczególnie w małych, średnich miastach, na terenach wiejskich. Tam chcemy rozwijać koncepcję banku lokalnej społeczności" - powiedział.

Komentując kurs akcji BGŻ podczas debiutu Bartkiewicz powiedział: "Mam nadzieję, patrząc na kurs BGŻ, że to będzie nasz stały trend - do przodu, ale bez szaleństw". "Nasz biznes jest stabilny, długoterminowy i solidny" - dodał.

Prezes BGŻ powiedział dziennikarzom po debiucie, że bank "intensywnie inwestuje" i w 2011 r. chce otworzyć 50 nowych oddziałów. "To są inwestycje długofalowe. (...) Docelowo chcemy mieć dwucyfrowy zwrot z kapitału" - powiedział.

Zadowolenia z debiutu BGŻ nie krył też szef GPW Ludwik Sobolewski. "Kurs w dzisiejszym debiucie pokazuje, że charakter banku został dobrze odczytany i zrozumiany przez inwestorów. Bardzo jesteśmy zadowoleni" - powiedział.

BGŻ jest bankiem komercyjnym. Specjalizuje się w finansowaniu rolnictwa, gospodarki żywnościowej oraz infrastruktury regionalnej. Większościowym akcjonariuszem BGŻ jest Rabobank International Holding (ma 59,35 proc. jego akcji).