Sophos, firma specjalizująca się w technologiach ochrony informacji, opublikowała swój najnowszy raport dwunastu najbardziej spamujących państw w pierwszym kwartale 2011, wśród których znalazła się Polska.

Pomimo pozostających na szczycie listy Stanów Zjednoczonych, ich udział w globalnym spamie znacząco się obniżył z 18,83 proc. do 13,7 proc. Wielka Brytania także zanotowała spadek z 4,54 proc. do 3,2 proc. i znalazła się na 6 miejscu.

Lista 12 najbardziej spamujących państw od stycznia do marca 2011 przedstawia się następująco (w nawiasie udział w proc.):

1. Stany Zjednoczone 13.7
2. Indie 7.1
3. Rosja 6.6
4. Brazylia 6.4
5. Korea Południowa 3.8
6. Wielka Brytania 3.2
7. Włochy 3.1
7. Francja 3.1
9. Hiszpania 2.8
10. Niemcy 2.6
11. Rumunia 2.5
12. Polska 2.3
Pozostałe kraje 42.8











Sophos ostrzega, że postępujący wzrost popularności platform mobilnych i sieci społecznościowych oznacza też wzrost potencjalnych źródeł ataków spam.

"Mimo, że w USA i Wielkiej Brytanii odsetek generowanego spamu obniżył się, organizacje pod żadnym pozorem nie powinny beztrosko podchodzić do problemu" - powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos - "Finansowo motywowani przestępcy wykorzystują zainfekowane komputery zombie nie tylko do uruchamiania kampanii spam, ale również do kradzieży tożsamości i danych kont bankowych. Internauci powinni wiedzieć, jakie zagrożenia płyną z klikania w odnośniki lub załączniki z niechcianych maili. Firmy i użytkownicy komputerów muszą przyjąć bardziej proaktywną postawę w filtrowaniu spamu i bezpieczeństwie IT w ogóle, aby uniknąć swojego udziału w tym globalnym problemie."

Azja wyprzedziła Europę

Wzrost niechcianych wiadomości, generowanych przez poszczególne kraje azjatyckie uplasował kontynent na pierwszym miejscu. Lista największych spamerów z podziałem na kontynenty w okresie od stycznia do marca 2011:

Azja 35.1 proc.
Europa 32.0 proc.
Ameryka Północna 17.3 proc.
Ameryka Południowa 12.4 proc.
Afryka 2.3 proc.
Pozostałe 0.9 proc.




Azja przeskoczyła Europę, najbardziej spamujący kontynent czwartego kwartału 2010. Pomimo tego, że USA zajmuje pierwsze miejsce na liście "parszywej dwunastki", Ameryka Północna pozostaje na trzeciej pozycji spamerów wg kontynentów, sporo za Azją i Europą. Zmiany w ilości produkowanego spamu z kwartału na kwartał demonstrują nieustającą walkę w obronie komputerów przed złośliwym oprogramowaniem i niechcianymi wiadomościami.

"Dopóki spam przynosi pieniądze spamerom, pozostanie globalnym problemem" - wyjaśniał Cluley - "Zbyt wielu użytkowników naraża się na infekcję złośliwym oprogramowaniem, które włącza ich komputery do sieci botnet. Aby walczyć ze spamerami, nie wystarczy jedynie korzystać z aktualnego oprogramowania security, trzeba jeszcze oprzeć się pokusie zakupu reklamowanych w kampaniach spam produktów."

Sophos zaleca, aby firmy automatycznie aktualizowały oprogramowanie antywirusowe i uruchomiły skonsolidowane rozwiązania dla poczty e-mail oraz przeglądarek internetowych, aby bronić się przed spamem i wirusami – podkreśla raport.