Związkowcy i zarząd przygotowującej się do debiutu giełdowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wznowili w czwartek rozmowy mające zmierzać do porozumienia w sprawie zasad upublicznienia firmy i zagwarantowania uprawnień pracowniczych.

Negocjacje prowadzone są w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, przy udziale wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka. Uczestniczą w nich też przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki. Dotychczasowe rozmowy nie doprowadziły do porozumienia.

Związki domagają się gwarancji pracowniczych, podwyżki płac oraz prawnego potwierdzenia, że przygotowany dla załogi spółki pakiet związany z upublicznieniem JSW faktycznie zostanie zrealizowany.

Jak mówił przed rozmowami rzecznik międzyzwiązkowego komitetu protestacyjno-strajkowego w JSW Piotr Szereda, choć spór zbiorowy dotyczy głównie podwyżek, na ten problem nałożyło się wiele kwestii dotyczących m.in. prywatyzacji i spraw pracowniczych. "Jeżeli wszystko dogadamy, to myślę, że podwyżki będą na końcu do załatwienia" - ocenił.

"Najpierw gwarancje pracownicze, dogadanie szczegółów na temat akcji, jako że oferta Ministerstwa Skarbu Państwa może być dla pracowników interesująca. Nie zapominajmy, że w naszym stanowisku jest też o przekazaniu funduszy z giełdy na rozwój inwestycji, a nie do budżetu państwa - ale to do dogadania, pewnie możemy podzielić się tymi kwotami uzyskanymi z akcji" - wymieniał Szereda.

"Najbliższe porozumienia są obecnie punkty dotyczące akcji dla pracowników"

Pytany, czy związkowcom zależy na opóźnianiu złożenia prospektu emisyjnego JSW do Komisji Nadzoru Finansowego, aby przygotowywany na 30 czerwca debiut giełdowy spółki - zgodnie z planami resortu skarbu - okazał się niemożliwy, Szereda odparł, że "jeżeli nie będzie gwarancji pracowniczych, to jak najbardziej". Dodał, że najbliższe porozumienia są obecnie punkty dotyczące akcji dla pracowników.

Zasiadający w prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz mówił w czwartek m.in., że rozbieżności między stronami jest ciągle wiele - o czym wiadomo od dwóch miesięcy.

Pytany o kwestie wysuwanych przez związkowców na pierwszy plan gwarancji pracowniczych przypomniał, że na samym początku procesów prywatyzacyjnych w Polsce, które objęły przede wszystkim spółki energetyczne, udzielane były większe gwarancje niż teraz oczekują związki, "i nikt z tego jakiegoś rabanu nie robił".

Od wczoraj w kopalniach spółki trwa strajk włoski

Od wczoraj w kopalniach spółki trwa strajk włoski, polegający na rygorystycznym przestrzeganiu procedur. Spółka zaprzecza, aby spowolniło to pracę kopalń. Na czwartek związkowcy zapowiadali, oprócz strajku włoskiego, także dwugodzinne powstrzymanie się od pracy na każdej zmianie. Zrezygnowali jednak z tej formy protestu, licząc, że nastąpi przełom w rozmowach.

Bezpośrednio przed ich wznowieniem przedstawiciele zarządu JSW ani Ministerstwa Gospodarki nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami. Przedstawiciel resortu skarbu miał dotrzeć na negocjacje już w trakcie ich trwania.

Resort skarbu chce, by JSW zadebiutowała na giełdzie 30 czerwca. Aby było to możliwe, potrzebna jest stosowna uchwała ministra gospodarki. Waldemar Pawlak dotychczas nie podjął decyzji w tej sprawie, czekając na porozumienie ze stroną społeczną.