7 kwietnia 2006 roku europejska domena .EU została udostępniona do powszechnej rejestracji. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych domen internetowych na świecie z liczbą 3,4 mln adresów.

Pomysł wprowadzenia .EU, z którą identyfikować mogliby się wszyscy mieszkańcy Starego Kontynentu, pojawił się w 1999 roku. 22 kwietnia 2002 roku Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie, dotyczące wprowadzenie końcówki .EU. W kolejnym roku wybrano organ nadzorujący nową domenę - EURid (European Registry for Internet Domains). Od 7 grudnia 2005 do 6 kwietnia 2006 roku trwała faza „Sunrise”, w której przyjmowano jedynie aplikacje podmiotów mających prawa do posługiwania się znakami towarowymi, nazwami graficznymi lub nazwami własnymi. Po jej zakończeniu 7 kwietnia 2006 roku, doszło w końcu do udostępnienia nazwy dla wszystkich chętnych (tzw. faza „Landrash”). Jeszcze pierwszego dnia rejestr przekroczył 1 mln adresów.

Dziś .EU jest jedną z najczęściej wybieranych domen. Z wynikiem blisko 3,4 mln aktywnych adresów znajduje się na 8. miejscu zestawienia najpopularniejszych końcówek, ustępując jedynie: .COM, .DE, .NET, .ORG, .UK, .INFO i .NL. Polacy są w pierwszej piątce wśród krajów najchętniej rejestrujących .EU. Wyprzedzają nas jedynie obywatele: Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii i Francji. Obecnie „polskich” adresów unijnych jest 206 tys.

Do popularyzacji domeny .EU przyczyniają się m.in. akcje promocyjne organizowane przez rejestratorów, np. serwis Domeny.pl („3 domeny .EU za 0 zł”). Umożliwiają one zdobycie adresów WWW bez ponoszenia kosztów, zwiększając w ten sposób zainteresowanie europejską końcówką.