Resort skarbu ma trzy lata na sprzedaż akcji PZU - powiedział we wtorek minister skarbu Aleksander Grad. Zaznaczył, że raczej nie należy się spodziewać w tym roku tej transakcji.

"W wieloletnim planie finansowym zapisaliśmy, że w ciągu trzech lat będziemy mieć docelowo w PZU 25 proc. plus. Po drodze musi być zmiana statutu i przygotowanie tej spółki do tego typu rozwiązań" - podkreślił we wtorek na konferencji prasowej szef resortu skarbu.

Zaznaczył, że MSP ma trzy lata na takie transakcje. "Czy one mogą być w tym roku w jakimś zakresie prowadzone? Nie sądzę. Mamy sporo do zrobienia. Mamy duże oferty, które kierujemy na rynek w ciągu tego roku" - powiedział Grad.

Resort skarbu pracuje nad przygotowaniem zmian w statucie PZU, które mogą dotyczyć ograniczenia prawa głosowania akcjonariuszy na WZA. Mają one być konsultowane z zarządem spółki i Komisją Nadzoru Finansowego.

Skarb Państwa ma 45,2 proc. akcji PZU.

Pytany o ofertę publiczną BGŻ, szef resortu skarbu powiedział: "Upublicznienie banku jest prowadzone przez większościowego akcjonariusza, jakim jest Rabobank. To jest tylko forma wyjścia Skarbu Państwa z tej inwestycji. Wiele dzisiaj zależy od postawy zarządu BGŻ i większościowego akcjonariusza. My jesteśmy tutaj stroną".

Grad podkreślił, że Skarb Państwa chce "jak najkorzystniej wyjść z tej inwestycji". Dodał, że pozostawianie Skarbu Państwa na obecnym poziomie w BGŻ nie jest do końca racjonalnym przedsięwzięciem.

BGŻ złożył na początku marca do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny w związku z planowaną pierwszą ofertą publiczną akcji oraz dopuszczeniem i wprowadzeniem ich do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych.

MSP pod koniec stycznia br. informowało, że planuje ofertę BGŻ w drugim kwartale tego roku. Za prowadzenie oferty mają być odpowiedzialni: Citi Handlowy i UBS, a budowę księgi popytu: PKO BP oraz Banco Espirito Santo Polska.

W połowie lipca 2010 r. MSP zakończyło negocjacje z Rabobankiem w sprawie sprzedaży akcji BGŻ będących własnością Skarbu Państwa. Powodem była niesatysfakcjonująca ministerstwo oferta.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy BGŻ zdecydowało w październiku ub.r., że do debiutu giełdowego banku może dojść nie wcześniej niż 1 maja 2011 r. i nie później niż 22 stycznia 2012 r.

Skarb Państwa ma 37,22 proc. akcji BGŻ. Rabobank International Holding B.V. kontroluje 59,35 proc. walorów tego banku; pozostałe papiery należą do osób prawnych i fizycznych, w tym banków spółdzielczych i osób z akcjonariatu pracowniczego.