W styczniu inflacja roczna wyniosła 3,6% r/r (po korekcie). W lutym największy wzrost odnotowano w kategorii "transport" - o 6,5% r/r, w tym "paliwa do prywatnych środków transportu - 12,4% oraz "mieszkanie" - o 5,5%, w tym "użytkowanie mieszkania i nośniki energii" - o 6,8% r/r, jak wynika z tabeli opublikowanej przez GUS.

Ceny żywności wzrosły w lutym br. o 0,7% (wobec wzrostu o 1,9% w styczniu br.). Najbardziej podrożał cukier (o 9,6%). Nadal rosły ceny mąki (w lutym o 2,6%) oraz pieczywa (o 1,8%). Więcej płacono za owoce (o 1,6%), miód (o 1,1%), tłuszcze roślinne (o 1,0%), a także warzywa i ryby (po 0,9%). Utrzymała się wzrostowa tendencja cen artykułów w grupie „mleko, sery i jaja", za które w lutym br. należało zapłacić przeciętnie o 0,2% więcej niż w poprzednim miesiącu, podał GUS. "Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w lutym br. o 0,3%.

Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,4%). Zanotowano dalszy wzrost opłat za usługi kanalizacyjne (o 0,7%) i zaopatrywanie w wodę (o 0,6%) oraz wywóz nieczystości (śmieci) (o 0,4%). Podniesiono także opłaty za najem mieszkania (o 0,3%). Ceny nośników energii były wyższe niż w styczniu br. o 0,3%, głównie w wyniku wzrostu cen opału i energii cieplnej (po 0,5%)" - czytamy dalej w komunikacie.

W lutym br., w związku z wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 3,3%, a odzieży – o 1,8%. Luty br. to kolejny miesiąc, w którym wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,3%)