Polska Grupa Energetyczna ma czas do 28 stycznia na odwołanie się od decyzji UOKiK o zakazie przejęcia Energi przez PGE - poinformowała PAP Sylwia Filimon z biura prasowego PGE. Spółka złoży odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał w piątek, że planowana transakcja doprowadziłaby do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku energii elektrycznej. Szefowa Urzędu Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel mówiła PAP, że wydając decyzję, UOKiK brał pod uwagę zarówno wielkość rynkową, jak i strukturę obu spółek. Zaznaczyła, że obie firmy działają na wszystkich szczeblach obrotu, od wytwarzania do sprzedaży energii elektrycznej, w szczególności sprzedaży detalicznej. "W takiej sytuacji negatywne efekty połączenia kumulują się, a możliwości ograniczenia zakresu koncentracji, na przykład w postaci wydania warunków połączenia, się kurczą" - wyjaśniła.

Według Urzędu, wyniki przeprowadzonych analiz wskazują, że negatywne i często nieodwracalne zmiany w strukturze rynku, jakie byłyby konsekwencją połączenia spółek PGE i Energa, ograniczyłyby rozwój konkurencji w tym sektorze przez najbliższe lata.

Zarząd PGE podpisał pod koniec września ub.r. ze Skarbem Państwa umowę zakupu akcji spółki Energa. Grupa zaoferowała za pakiet 84,19 proc. akcji Energi ponad 7,5 mld zł. PGE złożyła 20 października wniosek do UOKiK o wyrażenie zgody na ten zakup.

PGE to największa w Polsce firma elektroenergetyczna

PGE nie zgadza się z merytorycznym uzasadnieniem decyzji UOKiK. Jej zdaniem, argumenty w złożonym do Urzędu wniosku oparte były na rzetelnych analizach. "Decyzja Prezesa UOKiK jest wynikiem nieuwzględnienia przez Urząd przedstawionych w naszym wniosku argumentów i analiz. Nie z naszej winy na żadnym etapie postępowania nie doszło do merytorycznego dialogu z Urzędem, którego celem byłoby przedstawienie racji, przemawiających za tą transakcją" - ocenił w piątek prezes PGE Tomasz Zadroga.

Dla resortu skarbu ten proces jeszcze się nie zakończył. "On w dalszym ciągu trwa. Oferent zapowiedział, że będzie się odwoływał od decyzji UOKiK" - podkreśla rzecznik MSP Maciej Wewiór.

PGE to największa w Polsce firma elektroenergetyczna oraz jedna z największych w Europie Środkowej i Wschodniej pod względem ilości wytwarzanej energii elektrycznej i wielkości zainstalowanych mocy wytwórczych. W jej skład wchodzą m.in. dwie kopalnie węgla brunatnego i ponad 40 elektrowni i elektrociepłowni.

Gdańska Energa jest jedną z czterech krajowych grup energetycznych. Posiada m.in. elektrownię konwencjonalną Ostrołęka oraz 45 elektrowni wodnych. Jest liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Energa dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, ma około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej.