Sprzedaż leków z hurtowni farmaceutycznych do aptek w ubiegłym roku zdecydowanie wyhamowała.
W 2010 r. hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za ok. 22,3 mld zł, czyli o 900 mln zł więcej niż w 2009 r. To wzrost rok do roku o 3,9 proc. Jeszcze w 2009 r. rynek urósł o rekordowe 10,9 proc. W latach 2008 i 2007 branża cieszyła się z 10-proc. wzrostów.
Wyhamowanie sprzedaży odbija się na wynikach największych graczy w branży. Neuca (ponad 30-proc. udział w hurtowym rynku) po III kw. 2010 r. miała 1,48 mld zł przychodów, o 0,6 proc. mniej niż przed rokiem. Zysk netto spółki zmalał w porównaniu z III kwartałem 2009 r. o 68,4 proc., do 5,1 mln zł.
Z powodu słabszych prognoz Jacek Szwajcowski, prezes PGF, sygnalizował, że osiągnięcie prognozowanych w 2010 r. 6 mld zł skonsolidowanych przychodów może być trudne. Farmacol, trzeci gracz w branży, miał 9,79 mln zł zysku netto w III kw. 2010 r. To oznacza spadek o 49,9 proc. rok do roku.
Na słabszy wynik największy wpływ miały pierwszy i ostatni kwartał 2010 r. W pierwszym zanotowano 1-proc. wzrost, w ostatnim wyniósł do zaledwie 0,4 proc. – Związane to było z większymi zakupami leków pod koniec 2009 r., gdy panowała epidemia grypy AH1N1 – tłumaczy Marcin Gawroński, ekspert IMS Health, która zebrała dane za 2010 r.
W ostatnim kwartale hurtownie sprzedały aptekom leki i inne produkty za ponad 5,5 mld zł, tylko o 21 mln zł więcej niż rok wcześniej.
4-proc. wzrost branża zawdzięcza letnim miesiącom, gdy sprzedaż leków jest niższa. Według danych IMS Health II i III kwartał 2010 r. przyniosły wzrost wartości rynku w relacji do tego samego okresu rok wcześniej odpowiednio o 6 i 8 proc.
Ustawa refundacyjna niekorzystna dla branży farmaceutycznej
Rząd szykuje się do zmiany prawa farmaceutycznego. Niektóre propozycje mogą uderzyć w firmy działające w branży: producentów, hurtowników i apteki. Najdotkliwsze może się okazać wprowadzenie 17-proc. limitu wydatków na refundację leków. W efekcie może to doprowadzić do spadku obrotów farmaceutykami na receptę. Dziś stanowią one aż 80 proc. przychodów producentów. Jeśli spadnie sprzedaż leków, mniej zarobią również hurtownicy i aptekarze. Dlatego Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” oraz Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego uznały, że ten przepis musi zostać wykreślony. Obie instytucje uznały również, że wprowadzenie 3-proc. podatku od obrotu krajowych firm farmaceutycznych nie jest niczym uzasadnione i zahamuje ich rozwój. Może też doprowadzić do upadku niektórych z nich.
masz