Koncern paliwowy BP, który ma już 400 stacji benzynowych w Polsce, zapowiada dalszy rozwój swojej sieci w tempie kilkudziesięciu obiektów rocznie w ciągu najbliższych kilku lat. BP chce utrzymać status drugiej, co do wielkości, sieci stacji paliwowych w naszym kraju.

"Widzimy duże możliwości rozwoju na rynku polskim. Gospodarka okrzepła po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej, powstaje sieć autostrad i dróg ekspresowych, co powoduje, że miejsca dla biznesu paliwowego jest sporo" - powiedział PAP w środę dyrektor generalny BP Europa SE oddział w Polsce, Bogdan Kucharski.

Według niego, firma będzie inwestować zarówno w obiekty własne, jak i sieć stacji partnerskich. W obszarze zainteresowań są zarówno stacje przy powstających autostradach i drogach ekspresowych, jak i obiekty w miastach, także średnich i mniejszych. W tym roku BP zdobyło cztery koncesje na budowę i prowadzenie stacji paliw przy autostradzie A4 w okolicach Zgorzelca oraz przy drodze ekspresowej S3 koło Szczecina.

"To jest dopiero początek, bo w najbliższych latach powinno powstać 80 - 120 stacji przy autostradach i drogach ekspresowych w całym kraju, jest więc o co walczyć" - podkreślił Kucharski.

W tym miesiącu rozpoczęła działalność czterechsetna stacja BP w Polsce. Ma ona status stacji partnerskiej i znajduje się w Starogardzie Gdańskim. Jest to 195. stacja partnerska z logo BP. Pozostałe należą do koncernu.

"W przyszłym roku konsekwentnie będziemy realizować strategię rozwoju BP w Polsce, aby utrzymać pozycję lidera w branży paliwowej" - zapowiedział Kucharski.

W jego opinii, w najbliższych latach można się spodziewać konsolidacji na krajowym rynku paliwowym, bowiem sieci chcące odgrywać rolę na rynku ogólnopolskim powinny liczyć od 200 do 300 stacji benzynowych. Firmy o takich aspiracjach, które posiadają obecnie mniej obiektów, będą przyspieszać swoje inwestycje lub staną przed koniecznością sprzedaży biznesu w Polsce.

Firma BP rozpoczęła działalność w Polsce w 1991 roku - początkowo działało jedynie biuro handlowe olejów dla samochodów i przemysłu. Od roku 1991 firma BP zainwestowała w Polsce ponad 800 mln dolarów. Zatrudnia ponad 3 tys. pracowników i ma swoją siedzibę w Krakowie. Prowadzi w Polsce działalność w kilku sektorach: stacji paliw, gazu płynnego LPG, hurtowej sprzedaży paliw oraz olejów i smarów.