Grupa EDF jest największym inwestorem zagranicznym w polskiej energetyce. Należy także do najważniejszych producentów prądu i jest głównym dostawcą ciepłej wody do sieci ciepłowniczych w naszym kraju.
EDF działa w Polsce od ponad 10 lat, odkąd wziął udział w prywatyzacji naszego sektora energetycznego. Francuska firma została wtedy głównym akcjonariuszem kilku z największych producentów energii w naszym kraju, m.in. Elektrowni Rybnik, Elektrociepłowni Kraków, EC Wybrzeże, zaopatrujących w ciepło i prąd Trójmiasto, oraz Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja. W modernizację i rozbudowę każdej z nich EDF zainwestował setki milionów złotych. Tylko nowa elektrociepłownia gazowa dla zielonogórskiej spółki francuskiego koncernu kosztowała 600 mln zł.
Dziś EDF ma w naszym kraju 10-procentowy udział w produkcji prądu i 20-proc. w rynku tzw. ciepła sieciowego (chodzi o ciepłą wodę do ogrzewania budynków i użytkową, dostarczaną do mieszkań i domów za pośrednictwem miejskich sieci ciepłowniczych), czemu zawdzięcza pozycję drugiego pod względem wielkości odbiorcy węgla w Polsce. Kupuje u nas 7 mln ton tego surowca rocznie, co stanowi niemal 10 proc. krajowego wydobycia.
Swoje polskie spółki EDF zrestrukturyzował i obniżył w nich koszty, dzięki czemu są one zaliczane – tak, jak inne sprywatyzowane firmy energetyczne w kraju – do najtańszych producentów ciepła i prądu w Polsce, ale także najwydajniejszych oraz najbardziej ekologicznych. Między innymi dzięki temu, że większość z nich produkuje energię w tzw. skojarzeniu. Ta metoda, zwana kogeneracją, daje dużo większą sprawność energetyczną niż w przypadku klasycznych elektrowni (w tych drugich wykorzystuje się najwyżej 40 proc. energii zawartej w każdej tonie węgla, a reszta się marnuje, w kogeneracji, dzięki jednoczesnej produkcji prądu i ciepła, ten wskaźnik jest nawet dwa razy wyższy).
Francuski koncern jest też współwłaścicielem grupy Dalkia, która ma w Polsce kilkadziesiąt sieci ciepłowniczych i ciepłowni. W tym tak dużych, jak miejskie elektrociepłownie w Łodzi i Poznaniu.
Obecnie EDF jest jedną z pięciu największych działających w Polsce firm energetycznych. Należy też wspomnieć, że sporo inwestuje w ekologię. Instalacja odsiarczania w Elektrowni Rybnik kosztowała 240 mln zł. Każda z polskich spółek francuskiego koncernu może poszczycić się certyfikatem ISO 14001, przyznawanym za wdrożenie określonych ekologicznych norm i standardów w zarządzaniu firmą. EDF jest także w Polsce jednym z liderów w wykorzystaniu biomasy – zaliczanej do ekologicznych i odnawialnych źródeł energii – do produkcji ciepła i prądu. W 2008 roku wytworzył z niej 430 gigawatogodzin energii, a w zeszłym roku podwoił tę ilość.
To tylko jedna z odsłon aktywności polskich spółek EDF w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. Z drugiej strony wspierają one bowiem finansowo kulturę, oświatę, służbę zdrowia i pomagają osobom niepełnosprawnym.
POLSKIE SPÓŁKI EDF

Elektrownia Rybnik S. A.

To największa elektrownia na Górnym Śląsku i jedna z głównych w kraju. Wytwarza rocznie 9000 GWh prądu, co stanowi ok. 7 proc. jego produkcji w Polsce. Może zaspokoić 8 proc. krajowego popytu na energię elektryczną. Rocznie zużywa 4 mln ton węgla kamiennego (5 proc. krajowego wydobycia tego surowca) pochodzącego z okolicznych kopalń. Udało się jej znacznie ograniczyć emitowane zanieczyszczenia, dzięki realizowanym od lat inwestycjom proekologicznym. W Elektrowni działają m.in. instalacja mokrego odsiarczania spalin (IMOS) oraz instalacja do spalania biomasy razem z węglem (Biomax). Elektrownia Rybnik od wielu lat wspiera finansowo szkoły, placówki sportowe, kulturalne oraz takie instytucje jak Śląskie Centrum Chorób Serca, czy Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty”.

Elektrociepłownie Wybrzeże S. A.

To jedna z największych firm energetycznych na Pomorzu. W skład spółki wchodzą: Elektrociepłownia Gdańska i Elektrociepłownia Gdyńska. Oba zakłady produkują ciepło i energię elektryczną na potrzeby mieszkańców Trójmiasta oraz wiele tamtejszych przedsiębiorstw i instytucji. Są jedynym dostawcą ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Rumi.
Spółka zwraca szczególną uwagę na działania związane z redukcją emisji zanieczyszczeń i dwutlenku węgla. Ten efekt uzyskuje m.in. przez wzrost efektywności produkcji i wykorzystanie biomasy. Spółka ufundowała dwie automatyczne stacje monitoringu jakości powietrza w Gdańsku i Gdyni.
Spółka Elektrociepłownie Wybrzeże dąży również do poprawy efektywności gospodarki wodno-ściekowej oraz spalania biomasy. Została zarejestrowana w Systemie EMAS, który składa się z ekologicznych wymagań i zasad weryfikacji organizacji w unijnym systemie zarządzania i audytu (Eco-Management and Audio Scheme) ustanowionych przez Parlament Europejski i bazująch na wymogach normy ISO 14001, ale bardziej od nich restrykcyjnych i prestiżowych.
Spółka jest otwarta na sponsoring kultury. Sztandarowym projektem w tej dziedzinie stało się przekształcenie zamkniętej po 100 latach eksploatacji Elektrociepłowni Ołowianka w salę koncertową Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Wyłączony z eksploatacji obiekt Elektrociepłownie Wybrzeże przekazały Skarbowi Państwa z przeznaczeniem na cele kultury. Sala została oddana do użytku w 2003 roku. Kolejną tego typu inwestycją było przywrócenie dawnej świetności Dworowi Młyniska, który jest silnie wpisany w historię Gdańska.
Oprócz tego firma angażuje się w sponsoring sportu, imprezy integracyjne dla niepełnosprawnych, a także rekultywację miejskich terenów zielonych (projekt „Zielony Park”).



Elektrociepłownia Kraków S. A.

Produkuje ciepło i prąd, które są dostarczane do większości krakowskich mieszkań, firm i instytucji. Elektrociepłownia opalana jest węglem kamiennym i biomasą. Posiada własną oczyszczalnię ścieków i stację uzdatniania wody, co pozwala na jej wielokrotne wykorzystanie w produkcji i zmniejszenie jej zużycia. Od wielu lat EC Kraków ogranicza w stolicy Małopolski tzw. niską emisję. Polega to na zastępowaniu lokalnych kotłowni węglowych, z których zanieczyszczenia – przez niskie kominy – opadają w bezpośrednim sąsiedztwie, zautomatyzowanymi węzłami ciepłowniczymi podłączonymi do miejskiej sieci ciepłowniczej (spółka dostarcza do niej ciepło). Dzięki temu Kraków może cieszyć się coraz czystszym powietrzem, także dlatego, że w samej Elektrociepłowni Kraków emisja zanieczyszczeń jest – dzięki licznym inwestycjom proekologicznym – ciągle zmniejszana.
EC Kraków angażuje się także w życie kulturalne, społeczne, naukowe i sportowe miasta. Sponsoruje i wspiera działalność kulturalno-oświatową oraz większość istotnych dla Krakowa imprez i wydarzeń, współpracując w tym zakresie z urzędem miasta. Wspiera organizacje pozarządowe, które opiekują się ludźmi niepełnosprawnymi, starszymi i ubogimi. Każdego roku wspólnie z lokalnym dystrybutorem ciepła (MPEC) dofinansowuje rachunki za ogrzewanie dla tych organizacji.

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A.

To jedna z największych firm Dolnego Śląska, a zarazem jeden z głównych pracodawców we Wrocławiu.
Składa się z dwóch zakładów produkcyjnych: EC Wrocław i EC Czechnica.
Spółka uwzględnia w swojej długookresowej strategii zasady zrównoważonego rozwoju. Dlatego m.in. systematycznie wdrażany jest w niej projekt produkcji energii z różnych rodzajów biomasy, aby ograniczyć udział spalanego węgla. Dzięki tym działaniom spółka produkuje coraz więcej zielonej energii i zmniejsza emisję CO2. W ramach ciągłych inwestycji w modernizację jeden z kotłów węglowych jest przerabiany na kocioł fluidalny w 100 proc. opalany biomasą.
W spółce została powołana Rada Etyki, której misją jest propagowanie wartości firmy oraz identyfikowanie problemów natury etycznej. Kogeneracja wdraża wiele programów pomocy społecznej, wspierając organizacje integrujące osoby niepełnosprawne (patronat nad Międzynarodowym Turniejem Tenisa na Wózkach Wrocław Cup, Międzynarodowy Integracyjny Konkurs Tańca Towarzyskiego o puchar Kogeneracji „Pergola”), ośrodki rehabilitacji oraz hospicja. Poza tym firma angażuje się w mecenat nad utalentowanymi studentami z regionu oraz edukuje ekologicznie młodzież.

Elektrociepłownia Zielona Góra S.A.

Wytwarza w skojarzeniu ciepło i prąd. Od roku, po połączeniu z Zielonogórską Energetyką Cieplną, zajmuje się również dystrybucją i dostawą ciepła. Jest jednym z większych przedsiębiorstw ziemi lubuskiej. Elektrociepłownia dostarcza ciepło połowie mieszkańców Zielonej Góry.
EC Zielona Góra kompleksowo rozbudowuje i modernizuje miejski system grzewczy, optymalizując wykorzystanie energii ze szczególną dbałością o bezpieczeństwo i jakość dostaw. Jednym z priorytetów spółki jest stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy, co sprawia, że jest liderem w zakresie wprowadzania zasad i podnoszenia świadomości o BHP.
W ramach działań proekologicznych w 2004 roku w EC Zielona Góra uruchomiono nowoczesny blok gazowo-parowy (BGP) o mocy 198 MWe i 135 MWt zasilany gazem ze złóż krajowych. Po uruchomieniu BGP ponad szesnastokrotnie wzrosła ilość produkowanej przez Spółkę energii elektrycznej przy jednoczesnym ograniczeniu spalania węgla i znaczącej redukcji emisji zanieczyszczeń. W 2009 r. rozpoczęto modernizację bloku węglowego i wymianę kotłów na olejowo-gazowe, aby do 2012 r. całkowicie zrezygnować ze spalania węgla. EC ZG otrzymała Laur Białego Tygrysa Energia 2009 za kompleksową modernizację organizacyjno-technologiczną systemu ciepłowniczego Zielonej Góry, co znacznie podwyższyło jakość usług ciepłowniczych i pozwoliło zminimalizować straty energii.
Spółka jest znana z działalności charytatywnej na rzecz najuboższych, niepełnosprawnych i dzieci specjalnej troski. Sprawuje patronat nad Zakładem Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Promyk w Zielonej Górze, a także prowadzi działalność kulturalno-oświatową, opiekuńczą i wychowawczą. Szczególnie ważna jest dla niej promocja i sponsoring sportu wśród osób niepełnosprawnych. Za aktywną działalność w zakresie odpowiedzialności społecznej, EC Zielona Góra dwukrotnie (w latach 2008 i 2009) została regionalnym laureatem konkursu „Firma dobrze widziana” organizowanego przez Business Centre Club, Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Forum Związków Zawodowych oraz tygodnik Newsweek.



Toruńska Energetyka Cergia SA

Wytwarza i dystrybuuje przede wszystkim energię cieplną, która trafia do ponad 100 tys. mieszkańców i zaspokaja 53 proc. potrzeb cieplnych Torunia. Spółka oferuje swoim klientom możliwość podłączenia ich budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej, wybudowania i eksploatacji indywidualnych kotłowni oraz szeroki pakiet usług dodatkowych.
Cergia jest również właścicielem 14 kotłowni o zasięgu lokalnym usytuowanych w różnych częściach miasta. W swojej działalności spółka kieruje się dbałością o środowisko naturalne, stale wprowadzając skuteczniejsze w tej dziedzinie rozwiązania techniczne. Od ponad dwóch lat dotuje działania na rzecz redukcji zanieczyszczeń powietrza w rejonie Toruńskiego Starego Miasta, w ramach programu „Zero emisji na Starówce”. Ponadto spółka wspiera lokalne inicjatywy kulturalne, sportowe oraz charytatywne.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnobrzegu sp. z o. o.

Jest jedynym instytucjonalnym wytwórcą i dostawcą ciepła dla mieszkańców Tarnobrzega. Dzięki przeprowadzonym procesom restrukturyzacyjnym oraz modernizacyjnym spółka należy do przedsiębiorstw ciepłowniczych o najwyższej rentowności w całej południowo-wschodniej Polsce.
PEC Tarnobrzeg angażuje się w edukację osób bezrobotnych i studentów. Na prośbę Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym organizuje dla jego podopiecznych praktyki zawodowe.
Firma angażuje się czynnie w życie lokalnej społeczności, uczestnicząc m.in. w projekcie budowy hospicjum dla 120 pensjonariuszy.

Fenice Poland

Powstała 11 lat temu. Zajmuje się outsourcingiem działalności energetyczno-ekologicznej w przedsiębiorstwach przemysłowych, będąc krajowym liderem w tej branży. Oferuje zakładom produkcyjnym usługi polegające m.in. na wytwarzaniu oraz dystrybucji energii, zmniejszeniu zużycia prądu, ciepła i wody oraz zagospodarowaniu odpadów produkcyjnych.

Energokrak

Dostarcza węgiel i biomasę do elektrowni i elektrociepłowni należących do Grupy EDF w Polsce.

Everen

Sprzedaje energię elektryczną produkowaną w spółkach Grupy EDF w Polsce.