Dofinansowanie miast to efekt długotrwałych negocjacji. Początkowo UEFA nie chciała dać ani eurocenta. – Biorąc pod uwagę, że kwotą startową było zero, uważam, że 20 mln zł to bardzo dużo – mówi w rozmowie z „DGP” koordynator krajowy ds. promocji w spółce PL.2012 Paweł Madler.

3,25 mln euro miasta otrzymają na organizację stref kibica. Do tego dochodzi ponad milion euro w sprzęcie (telebimy, nagłośnienie itd.). Miasta dostaną też do podziału po blisko 60 biletów kategorii VIP. I co równie cenne, choć trudne do oszacowania, prawa marketingowe, m.in. do reklamowania miasta przed transmisją meczu czy też używanie znaków Euro 2012 w promocji za granicą.

Najwięcej otrzyma Warszawa, w której odbędzie się mecz otwarcia mistrzostw. – Milion euro na zorganizowanie stref kibica oraz bardzo dużo drogiego sprzętu – mówi nam Andrzej Cudak ze stołecznego ratusza. W sumie UEFA pokryje połowę kosztów organizacji stref dla fanów w Warszawie.

Pozostałe trzy miasta, czyli Gdańsk, Poznań i Wrocław, otrzymają na zorganizowanie stref dla fanów po 750 tys. euro. UEFA przykłada do takich stref dużą wagę, ponieważ to w nich będą się skupiać ci kibice, którym nie uda się zdobyć biletów na mecz. Poza tym, zdaniem Madlera, takie strefy to narzędzie promocji zarówno miast, jak i samego turnieju. Federacja jest więc bardzo zainteresowana tym, aby były dobrze przygotowane.

Ich stworzenie wiąże się z gigantyczną operacją logistyczną i organizacyjną. To przygotowanie programu artystycznego, zaplecza kulinarnego, ale także kwestii bezpieczeństwa czy choćby odpowiedniego zaplecza sanitarnego.

Europejska federacja pokryje również koszty tzw. city dressingu, czyli umieszczenia na dworcach, stacjach kolejowych, największych ulicach i przystankach tysięcy banerów, plakatów i płotków z logo Euro 2012.