Polacy pracujący za granicą przekażą w tym roku do kraju 9,1 miliardów dolarów. Pod względem wielkości spodziewanych wpływów od emigrantów zajmujemy 12 miejsce na świecie – wynika z najnowszego raportu Banku Światowego „Migration and Remittances Factbook 2011”.

Przekazy polskich emigrantów są przeszło pięć razy mniejsze od funduszy przesyłanych do Indii (55 mld dolarów) i Chin (51 mld dolarów), ale oba kraje są w czołówce państw posiadających największą liczbę emigrantów ( Indie -11,4 mln, Chiny – 8,3 mln).

Za granicą pracuje 3,1 mln Polaków

Według danych, jakimi dysponuje Bank Światowy „za chlebem” wyjechało z Polski 3,1 mln osób. Emigranci stanowią 8,2 proc. ludności kraju. Wśród głównych państw docelowych migracji zarobkowej rodaków są – kolejno – Niemcy, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Białoruś, Kanada, Francja, Włochy, Izrael, Irlandia i Hiszpania.

Każdy przyśle średnio ok. 3 tys. dolarów

Tegoroczne wpływy na poziomie 9,1 mld dolarów oznaczają, że każdy statystyczny Polak pracujący za granicą prześle do kraju prawie 3 tys dolarów (dokładnie 2929 dolarów). To trzeci najlepszy wynik w okresie ostatnich lat. Rekordową kwotę 10,496 mld dolarów emigranci przekazali do Polski w 2007 roku, niewiele gorszy był rok 2008, kiedy do kraju wpłynęło 10,447 mld dolarów.

Brak najnowszych informacji dotyczących wykształcenia i profesji polskich emigrantów. Ale według danych z 2000 roku wyjeżdżający za granicę w celach zarobkowych absolwenci szkół wyższych stanowili 14,1 proc. tej populacji w kraju, czyli emigrował wtedy co siódmy Polak z dyplomem ukończenia studiów. Dziesięć lat temu wyemigrowało 8553 lekarzy, prawie co dziesiąty medyk wykształcony w kraju, dokładnie 9,1 proc.

W Polsce pracuje ok. 830 tys. obcokrajowców. Na trzecim miejscu są...obywatele Niemiec

Polacy wyjeżdżają za granicę, a do Polski przyjeżdżają obcokrajowcy. Szacuje się, ze w 2010 roku przybędzie w sumie 827,5 tys. imigrantów, co będzie stanowić około 2,2 proc. ludności kraju. Imigranci przybywają do nas przede wszystkim z Ukrainy i Białorusi, a w dalszej kolejności z Niemiec, Litwy, osji, Francji, Stanów Zjednoczonych, Czech, Austrii i Kazachstanu.

Światowym liderem pod względem liczby emigrantów jest Meksyk, z którego w 2010 roku wyjedzie w sumie 11,9 mln obywateli. Na drugim miejscu są wspomniane już Indie (11,4 mln), na trzecim Rosja (11,1 mln). Wśród krajów rozwiniętych Polskę pod względem liczby emigrantów wyprzedzają Wielka Brytania (4,7 mln obywateli) oraz Niemcy i Włochy – po 3,5 mln ludzi.

Także kilka gospodarek zaawansowanych otrzymuje od swych emigrantów znacznie większe sumy przekazów pieniężnych niż Polska. Są to Francja (15,9 mld dolarów), Niemcy (11,6 mld dolarów), Belgia (10,4 mld dolarów) i Hiszpania (10,2 mld dolarów).

ikona lupy />
Przekazy pieniężne emigrantów do Polski / DGP