W sierpniu wykorzystaliśmy ponad 3,5 mld zł z funduszy unijnych – wynika z danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
Zgodnie z obietnicami resortu druga połowa roku przyniosła wyraźne przyspieszenie wykorzystania funduszy unijnych, które dostaliśmy na lata 2007 – 2013. Sierpniowy wynik jest lepszy od osiągniętego w lipcu, w którym Polska sięgnęła po niecałe 3 mld zł z UE. Łącznie na koniec sierpnia wartość wniosków o wypłatę dotacji złożonych przez beneficjentów i wysłanych do Komisji Europejskiej wyniosła ponad 38,5 mld zł.
Tym samym rząd jest coraz bliżej zrealizowania założonego na ten rok planu wydatków. Zgodnie z nim Polska ma wykorzystać minimum 27 mld zł. W sierpniu tegoroczne wydatki przekroczyły próg 20 mld zł. Dlatego realne są zapowiedzi Elżbiety Bieńkowskiej, minister rozwoju regionalnego, która ocenia, że w tym roku możemy pozyskać z UE nawet 30 mld zł.
Najlepiej w sierpniu poradził sobie program Kapitał Ludzki, w którym są dostępne dotacje m.in. na szkolenia. W ubiegłym miesiącu beneficjenci wykorzystali z niego 800 mln zł, co łącznie (licząc od momentu uruchomienia funduszy UE na lata 2007 – 2013) daje ponad 9 mld zł. Dobrze radzą sobie także dwa inne duże programy krajowe (Innowacyjna Gospodarka oraz Infrastruktura i Środowisko), w ramach których wydano po 400 mln zł.
Jednak największe wydatki generują regiony. W sierpniu wykorzystały one 2,1 mld zł z UE, czyli o 1 mld zł więcej niż w lipcu. Liderem jest Wielkopolska (łącznie wydała już 1,7 mld zł), a za nią plasuje się Małopolska (ponad 1,4 mld zł) i Pomorskie (1,3 mld zł).
Z danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że od początku roku na konta beneficjentów trafiło 17,8 mld zł.