Z kredytów na zakup samochodów bardzo rzadko korzystają duże firmy. Dla nich lepszym rozwiązaniem jest leasing.

– Kredyt na auto zmniejsza zdolność kredytową przedsiębiorstwa i dlatego firmy, które planują inwestycje, rzadko po niego sięgają – mówi Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

– Na kupno firmowego auta w kredycie decydują się zazwyczaj najmniejsze firmy, przede wszystkim osoby prowadzące działalność gospodarczą – dodaje Agata Szymborska-Sutton z Tax Care.

Duży rynek małych firm

Jednak banki przyznają, że jest to dla nich bardzo duży rynek.

– 40 proc. naszych kredytów samochodowych udzielamy firmom – twierdzi Marcin Wykręt z Getin Noble Banku, który ma 36-proc. udział w rynku kredytów samochodowych w Polsce.

Na dodatek bankowcy liczą na duży wzrost wartości kredytów udzielonych firmom. Od przyszłego roku przedsiębiorcy, którzy kupią auto, nie będą już bowiem mogli odliczyć całości VAT-u zawartego w cenie pojazdu. Sprzedawcy samochodów już teraz odnotowują wzrost liczby aut z kratką, kupowanych przez przedsiębiorców. Eksperci zwracają uwagę, że oferta kredytów samochodowych dla przedsiębiorstw jest bardzo podobna do propozycji dla indywidualnych klientów. O ile w przypadku osób fizycznych trzeba się wykazać odpowiednimi dochodami, o tyle przy pożyczkach dla firm instytucje finansowe wymagają, aby przedsiębiorstwo miało już stałych klientów i ustabilizowaną pozycję na rynku.

– Dlatego problemy z zaciągnięciem kredytu na firmowe auto mogą mieć przedsiębiorcy, którzy dopiero startują w biznesie. Spośród banków, które odpowiedziały na naszą ankietę, takich ograniczeń nie stosuje tylko Fiat Bank Polska – mówi Agata Szymborska-Sutton.

Pożyczka po kwartale

W Lukas Banku i Getin Banku kredyt można dostać po trzech miesiącach działalności, natomiast w Alior Banku, Santander Consumer Bank i BNP Paribas Fortis po pół roku. Ten ostatni bank udzieli kredytu na samochód wcześniej (po trzech miesiącach), jeśli klient potrafi zgromadzić 30 proc. pieniędzy na jego zakup. W mBanku firma musi działać przez rok, by kupić samochód na kredyt (ten okres skraca się do 6 miesięcy, jeśli klient ma 30 proc. ceny auta).

– Najtrudniej uzyskać kredyt na samochód w Raiffeisen Banku, który wymaga aż dwóch lat działalności firmy – mówi Agata Szymborska-Sutton.

Raiffeisen najtańszy

Jednak z danych Tax Care wynika, że właśnie w tym banku można uzyskać najtańszy na rynku kredyt. Przy pożyczce w wysokości 56 tys. zł na 5 lat i 20-proc. udziale własnym rzeczywista roczna stopa oprocentowania w Raiffeisenie wynosi 9 proc. W Getin Banku, Lukas Banku, BNP Paribas Fortis i Alior Bank RRSO jest to poniżej 10 proc. W Santander Consumer Bank i Fiat Bank Polska rzeczywista roczna stopa oprocentowania to już prawie 12 proc., a w mBanku ponad 13,5 proc.

– Kredyty na zakup auta są jednak znacznie tańsze niż kredyty gotówkowe – mówi Marcin Wykręt, dyrektor departamentu kredytów samochodowych i leasingu w Getin Noble Banku.

To dlatego, że przy kredytach samochodowych jest zabezpieczenie w postaci auta, które w razie potrzeby bank może stosunkowo łatwo sprzedać i odzyskać pożyczone pieniądze.