Firmie nie udało się odpowiedzieć między innymi na sukces rynkowy iPhone’a spółki Apple czy też szybko rozwijającą się ofertę systemu operacyjnego Android dla smartfonów w Google. Kurs Nokii spadł o ponad połowę od czasu, kiedy Apple w 2007 roku wprowadził na rynek iPhone’a.

Do rewolucji kadrowej w Nokii doszło na kilka dni przed coroczną imprezą Nokia World, jedną z najważniejszych w tej branży. Nokia pokaże na niej między innymi swojego nowego smartfona N8.

– Elop dysponuje wiedzą dotyczącą software’ów, która ma ogromne znaczenie w świecie smartfonów – powiedział agencji Bloomberg Mark McKechnie, analityk Gleacher & Co. z San Francisco.

Z drugiej strony jako minus nowego szefa Nokii analitycy wskazują jego brak bezpośredniego doświadczenia w branży telefonów komórkowych.

– Brakuje mu kontaktów z głównymi amerykańskimi operatorami, którzy kontrolują amerykański rynek – ocenia Sanjiv Wadhwani, analityk Stifel Nicolaus & Co.

Do tej pory szefami Nokii byli tylko Finowie. Pochodzący z Kanady Stephen Elop poza budową pozycji firmy m.in. na rynku smartfonów będzie musiał się zmierzyć z panującą w niej kulturą korporacyjną, gdzie decyzje zapadają raczej powoli i na zasadzie konsensusu.

Elop obejmie nowe stanowisko 21 września.