Bank Światowy i europejskie instytucje finansowe przeanalizują opłacalność udzielenia kredytów na sumę do 4 miliardów euro na budowę gazociągu Nabucco. Byłaby to mniej więcej połowa kosztów tej inwestycji, oszacowanych na 7,9 mld euro.

Bank Światowy, Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podpisały w poniedziałek w Brukseli porozumienie w tej sprawie z konsorcjum, mającym budować Nabucco. Decyzje w sprawie finansowania tego projektu mają zapaść do połowy przyszłego roku. Pod uwagę mają być brane nie tylko aspekty gospodarcze, ale także socjalne i środowiskowe. Musi też być zagwarantowana odpowiednia ilość gazu.

Gazociąg Nabucco ma zmniejszyć uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu. Budowa ma się rozpocząć w 2012 roku. Rurociągiem długości 3300 km gaz ma od 2015 roku płynąć z rejonu Morza Kaspijskiego, przez Turcję, Rumunię i Bułgarię do Europy Środkowej.

Celem tego projektu, popieranego przez UE i USA, jest dywersyfikacja źródeł surowca i dróg przesyłowych, w tym zmniejszenie uzależnienia państw europejskich od dostaw gazu z Rosji.