Podpowiadamy o czym należy pamiętać i jak się poruszać w gąszczu ofert kredytowych. Choć część rad może wydać się oczywistością, to jednak o tym co oczywiste klienci banków najczęściej zapominają.

Po pierwsze pożyczamy tyle ile naprawdę potrzebujemy!

W interesie doradcy bankowego jest możliwie wysoka sprzedaż produktów kredytowych. My zaś każdą dostępną ilość gotówki chętnie przyjęlibyśmy. Pamiętajmy jednak o tym, że im wyższa kwota kredytu tym wyższą prowizję odprowadzimy dla banku za jego udzielenie. Tym wyższa okaże się ewentualna składka ubezpieczeniowa (liczona jest ona najczęściej jako iloczyn kwoty kredytu i stawki ubezpieczenia) itp. Wyższa kwota, nawet w dłuższym okresie spłaty oznacza przede wszystkim wyższe koszty odsetkowe kredytu. W ekstremalnej sytuacji może zdarzyć się tak, że koszty kredytu (opłaty, prowizje, ubezpieczenie i odsetki) przekroczą kwotę udzielonego nam kredytu!

Po drugie sprawdzamy najpierw ofertę naszego macierzystego banku!

W pierwszej kolejności powinniśmy się udać celem sprawdzenia dostępnej oferty kredytowej, do banku, w którym posiadamy konto osobiste, gdzie systematycznie przekazywane są uzyskiwane przez nas dochody. Dla banku jesteśmy w takiej sytuacji bardziej wiarygodni, mniejsze jest ryzyko związane z udzieleniem nam kredytu itd. Przykładowo oprocentowanie nominalne oferowane osobom spełniającym kryteria Klientów Banku (np. posiadania ROR w danym banku od pół roku) w porównaniu do warunków dla osób niezwiązanych dotychczas z bankiem w ofercie „Max Pożyczki Mini Raty” PKO BP jest niższe nawet o 3pp., zaś prowizja za udzielenie „Pilnej Pożyczki” dostępnej w Banku Millennium nawet o 3pp. niższe.

Po trzecie im krótszy okres kredytowania tym tańszy kredyt (mniej odsetek)!

W części ofert kredytowych banków krótsze okresy spłaty oprocentowane są mniej niż te z dłuższym okresem kredytowania. Z taką sytuacją mamy do czynienia m.in. w ofercie „Wygodnego Kredytu Gotówkowego” Getin Banku oraz „Kredytu gotówkowego” dostępnego w Kredyt Banku. Im dłuższy okres spłaty tym dłużej będziemy bankowi oddawali odsetki – więcej odsetek tym droższy kredyt. Zatem jeżeli tylko nasza zdolność kredytowa pozwala na obsługę kredytu dla krótszego okresu powinniśmy poważnie taką ofertę rozważyć.

Brakuje gotówki? Porównaj i wybierz najtańszą pożyczkę

Po czwarte z ubezpieczeniem bezpieczniej, ale drożej!

Niemal wszystkie banki oferujące kredyty gotówkowe umożliwiają swoim kredytobiorcom przystąpienie do pakietów ubezpieczeniowych chroniących na wypadek wystąpienia nieszczęśliwych zdarzeń losowych (utrata pracy, poważne zachorowanie itp.). Banki preferują kredyty z ubezpieczeniem, gdyż same inkasują cześć wynagrodzenia za sprzedaż ochrony ubezpieczeniowej. Zachęta dla klienta jest obniżone oprocentowanie nominalne kredytu dla osób, które przystąpią do ubezpieczenia – przykładowo dla oferty „Pożyczki gotówkowej” ING Banku Śląskiego obniżka wynosi 2,5pp., w PKO BP 2pp., a w Banku Millennium nawet 3pp.! Pamiętać należy jednak o tym, że w życiu nie ma nic za darmo i za ochronę ubezpieczeniową przyjdzie nam niemało zapłacić. Koszt ubezpieczenia podlega kredytowaniu, co oznacza, że wliczony już będzie w miesięczną ratę, jednak znacząco podwyższa kwotę raty (dla pięcioletniego kredytu z ubezpieczeniem w kwocie 10 000zł „na rękę” miesięczna rata jest o ponad 40zł wyższa niż dla opcji bez ubezpieczenia… De facto jest to jednak tylko złotówka z groszami dziennie więcej, a zapewniamy sobie i najbliższym spokój).