Takie jak Poznajomości.pl, którego magnesem na kupujących jest cashback, czyli zwrot części gotówki. W ten sposób serwis chce przyciągnąć Polaków, którzy na internetowe zakupy wydają dziś ponad 13 mld zł rocznie. Serwis należy do ADV, notowanej na NewConnect grupy kapitałowej skupiającej agencję interaktywną, spółki technologiczne i domy mediowe.

Start serwisu to próba rzucenia rękawicy kontrolującemu połowę rynku e-handlu Allegro.pl.

Dzielą się marżą

Poznajomości.pl to drugi po Torturacen.pl gracz na rynku internetowych zakupów oferujący zwrot części kwoty transakcji. By móc w nim kupować, trzeba dostać zaproszenie od kogoś, kto już jest w serwisie zarejestrowany. Cashback ma być jednym z magnesów.

– Oddajemy klientom żywą gotówkę, z którą mogą zrobić, co im się podoba, a nie np. kupony rabatowe na kolejne zakupy – mówi Marcin Dyczak.

Zasada działania jest prosta: jeśli dokonano zakupu np. pralki za 1000 zł, właściciel serwisu dostaje od producenta prowizję. W przypadku sprzętu AGD to nie więcej niż 3 proc., czyli w tym przypadku 30 zł. 70 proc. tej kwoty, czyli 21 zł, serwis odda swoim użytkownikom w postaci premii w gotówce (cashback). Połowę dostanie osoba, która kupiła pralkę, a reszta zostanie proporcjonalnie podzielona między tych, którzy go do serwisu zaprosili.

– Dla ubezpieczenia OC premia może wynieść 35 zł, natomiast dla kredytu hipotecznego o wartości 300 tys. zł klientowi oddamy około 630 zł – mówi Marcin Dyczak, kierownik projektu Poznajomości.pl.

Serwis przeznacza na to zawsze minimum 70 proc. prowizji, którą sam dostaje od producenta czy dostawcy usługi. Marże wahają się w zależności od branży. W przypadku RTV i AGD nie są one większe niż 3 proc., ale w przypadku kosmetyków sięgają nawet 10 proc. Serwis obecnie ma w ofercie ponad 120 tys. produktów i usług. Oprócz sprzedawanych w sieci najczęściej, takich jak telewizory, komputery czy aparaty fotograficzne, oferuje też usługi.

Marcin Dyczak twierdzi, że szeroka formuła przyciąga większą liczbę kupujących, a także przełoży się na wyższe przychody serwisu.