Domena Gmail.pl, o którą kilka lat temu procesował się Google, została wystawiona na aukcji na Allegro i w ciągu ledwie dwóch dni osiągnęła cenę ponad 50 tys. zł.
Do końca licytacji zostało jeszcze kilkanaście dni. Tyle że to może być zakup podwyższonego ryzyka, bo o adres może się znowu upomnieć amerykański potentat.
Gmail.pl to domena należąca do Grupy Młodych Artystów i Literatów, którzy w procesie z Google twierdzili, że skoro adres jest skrótem od ich nazwy, to nie łamie praw autorskich kalifornijskiego giganta, choć ten od kilku lat zarządza pocztą elektroniczną o nazwie Gmail. Problem z adresem Gmail.pl pojawił się już w 2006 roku, kiedy domena po raz pierwszy pojawiła się na aukcji na Allegro. Cena osiągnęła wtedy nawet poziom 40 tys. zł, ale aukcja została zdjęta, po tym jak Google zgłosił złamanie praw autorskich.
Grupa Młodych Artystów i Literatów wygrała wtedy proces o domenę. I teraz postanowiła raz jeszcze wystawić ją na sprzedaż. – Domena nie jest więc obciążona żadnymi wadami prawnymi – zapewniają w opisie aukcji.
Dodają, że do tej pory ruch na tym adresie wynosił między 3500 a 4700 użytkowników dziennie, z czego 99,86 procent to wejścia bezpośrednie, a nie z wyszukiwarki. To oznacza, że w ogromnej części mogły one wynikać z błędów internautów, którzy poszukiwali adresu poczty, a nie klubu literatów. I na zarobek na tych błędnych wejściach liczą licytujący domenę. Tyle że jeżeli nowy właściciel nie udowodni, że ma coś wspólnego z nazwa Gmail, to tym razem Google może mu domenę odebrać.