Amerykański inwestor-miliarder Warren Buffet podarował fundacji dobroczynnej Billa i Melindy Gates 1,6 mld dol. Reszta z sumy przeznaczonej na dobroczynność - 1,93 mld dol. - trafi do pięciu równych fundacji oraz organizacji założonej przez nieżyjącą żonę Buffeta - poinformowało w sobotę BBC News na swoich stronach internetowych.

Buffet, który jest właścicielem firmy inwestycyjnej Berkshire Hathaway, obiecał w 2006 roku, że odda na cele dobroczynne 99 proc. swojej fortuny.

Również w 2006 roku Buffet przeznaczył na filantropię największą sumę w historii USA - 37 mld, dol., które przekazał fundacji Billa i Melindy Gates.

W czerwcu tego roku Buffet i Bill Gates - twórca firmy Microsoft - wezwali amerykańskich miliarderów do przekazania na cele dobroczynne przynajmniej połowy swych majątków.

Buffet jest kuratorem fundacji Billa i Melindy Gates. Zatrudnia ona 830 pracowników i w zeszłym roku wydała na działalność charytatywną trzy mld dol.

Po wydaniu znacznych sum na filantropię Buffet pozostaje drugim a Gates trzecim najbogatszym człowiekiem świata. Wyprzedza ich meksykański miliarder Carlos Slim.