"Będę rozmawiał m.in. z przedstawicielami najważniejszych chińskich firm inwestycyjnych i zachęcał ich do udziału w prywatyzacji spółek Skarbu Państwa" - podkreślił w rozmowie z PAP szef resortu skarbu.

Inwestorskie wyjazdy ministra skarbu są organizowane od 2008 r. Do tej pory Grad spotkał się m.in. z inwestorami z Paryża, Londynu, Japonii, Singapuru, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Kuwejtu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Od lipca 2009 r. w MSP funkcjonuje Centrum Relacji Inwestorskich. Jego zadaniem jest informowanie o procesach prywatyzacyjnych i ułatwianie kontaktu inwestora z przedstawicielami resortu odpowiedzialnymi za poszczególne projekty.

Przychody z prywatyzacji od początku roku do końca kwietnia wyniosły 5,8 mld zł.

Plan prywatyzacji na 2010 r. ma objąć kilkaset projektów, w tym m.in. debiut PZU w połowie maja, prywatyzację pierwszej i drugiej grupy chemicznej, kopalni węgla brunatnego Konin i Adamów.

MSP planuje ponadto znaleźć branżowego inwestora dla Energi, a także sprzedać poprzez giełdę pakiet akcji w Polskiej Grupie Energetycznej. Także w tym roku do inwestorów ma trafić pakiet akcji koncernu energetycznego Tauron. Przygotowane przez MSP propozycje strategii prywatyzacji GPW przewidują zbycie w tym roku poprzez giełdę ponad 63 proc. akcji GPW.

Przychody z prywatyzacji od początku roku do końca kwietnia wyniosły 5,8 mld zł. Minister skarbu Aleksander Grad ocenia, że jest szansa, by osiągnąć przychody w całym 2010 r. na poziomie 25 mld zł.