Jutro rada nadzorcza Krajowego Funduszu Kapitałowego określi zasady nowego konkursu na wsparcie dla funduszy wysokiego ryzyka. Ma on wystartować już w maju.
Będzie to drugi w krótkim czasie konkurs adresowany do rynku kapitałowego. Pod koniec marca KFK ogłosił rozpoczęcie konkursu o budżecie co najmniej 150 mln zł. Ma on potrwać do końca czerwca. Nabory różnią się źródłem kapitału. 50 mln zł na majowy nabór pochodzi ze szwajcarskiego programu wsparcia polskiej gospodarki. Natomiast środki na marcowy wyłożyła UE.
Na tworzenie w Polsce funduszy wysokiego ryzyka KFK (jego udziałowcem jest Bank Gospodarstwa Krajowego) dostał 180 mln euro z programu Innowacyjna Gospodarka.
Podobnie jak środki szwajcarskie, pieniądze te nie będą przyznawane jako dotacja, tylko zostaną zainwestowane w podmioty, które wygrają konkurs. Dzięki temu KFK będzie miał częściową kontrolę nad działalnością zwycięzców oraz będzie partycypował w ich przyszłych zyskach. W zamian weźmie na siebie większe ryzyko inwestycyjne niż jego prywatni partnerzy. Utworzone w ten sposób fundusze wysokiego ryzyka mają inwestować w małe, perspektywiczne firmy w początkowych stadiach rozwoju.
Piotr Gębala, prezes KFK, tłumaczy, że w wyłonione w konkursie finansowanym ze środków szwajcarskich fundusze będą mogły inwestować tylko firmy prowadzące działalność w województwie lubelskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Taki warunek postawili Szwajcarzy.
Dodatkowo KFK jest bliski ostatecznego rozstrzygnięcia ubiegłorocznego konkursu dla funduszy wysokiego ryzyka. W wyścigu po pieniądze z UE wystartowało wówczas 27 inwestorów. Do drugiego etapu weszło 15, a obecnie KFK prowadzi negocjacje z dziesięcioma funduszami. Jutro komitet monitorujący ma zatwierdzić pierwszą umowę. Jak zapowiada Piotr Gębala, do końca maja zostanie podpisanych sześć kolejnych umów, dzięki którym KFK zainwestuje do 300 mln zł.
Na podstawie środków rozdzielanych przez BGK działają już na rynku dwa fundusze wysokiego ryzyka. Są to BBI Seed Fund (kapitalizacja 60 mln zł) oraz Helix Ventures Partners – wspólne przedsięwzięcie MCI i Dariusza Wiatra (kapitalizacja 40 mln zł). Mają one już za sobą pierwsze inwestycje.
– Zainwestowaliśmy w dwie spółki z sektora ICT: Listonic i Billbank. Domykamy właśnie następny projekt, tym razem z branży turystycznej – mówi Marcin Majewski, członek zarządu BBI Seed Fund.