Większości beneficjentów ubiegających się o dofinansowanie z Unii Europejskiej spędza sen z powiek szukanie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób przygotować dokumentację aplikacyjną, aby otrzymać wsparcie.
Na pozytywne rozpatrzenie wniosku wpływa wiele aspektów – tych prostych i bardziej złożonych. Przede wszystkim liczy się poprawność wniosku pod względem formalnym i dołączenie do niego odpowiednich załączników. Biznesplan musi być rzeczowy i zakładać skuteczne działania, zmierzające do realizacji inwestycji, jak i zapewniać przyszły rozwój przedsiębiorstwa.
Każda inwestycja musi być przemyślana i realna już na etapie założeń. Powinna również wpływać pozytywnie na środowisko (otoczenie). Są również czynniki obowiązkowe, które każda planowana inwestycja powinna uwzględniać. Należą do nich m.in.
● wzrost zatrudnienia,
● równość płci – brak dyskryminacji,
● troska o ekologię,
● zapewnienie projektowi trwałości,
● innowacyjność.



Trzeba pamiętać, iż osobami oceniającymi wnioski przedsiębiorców są urzędnicy, którzy często posiadają jedynie ogólną wiedzę z zakresu danej inwestycji. To przede wszystkim przedstawiciele służby cywilnej, do ich obowiązków należy m.in. informowanie beneficjentów o wszelkich niejasnościach we wniosku i wskazywanie błędów na etapie formalnej oceny.
Ocena przez nich wniosków jest subiektywna. Pamiętać należy zatem, aby wszelkie informacje zawarte we wniosku zawierały kluczowe aspekty przedsięwzięcia przedstawione w prosty, przejrzysty sposób. Im mniej wspaniałych, ale mało realnych założeń i hipotez, a im więcej suchych, konkretnych faktów, tym większe szanse na otrzymanie środków z UE.
Najlepszym rozwiązaniem dla firm jest powierzenie przygotowania wniosku ekspertom w tej dziedzinie, czyli takim firmom konsultingowym jak Eurochance. Większość firm ubiegających się o unijne wsparcie nie zdaje sobie sprawy, iż otrzymanie pozytywnej oceny z instytucji przyznającej dotację to tylko początek drogi. Kulminacją jest właściwe rozliczenie inwestycji. Gros przedsiębiorców straciło wsparcie właśnie poprzez błędy w przedłożonych urzędowi dokumentach finansowych.
Dlatego przygotowanie pełnej dokumentacji aplikacyjnej wraz z załącznikami, monitoring oceny złożonego wniosku, procedury odwoławcze, zaproszenie do podpisania umowy o dotacje oraz rozliczenie projektu to domena prężnie działających firm doradczych. Tego typu działania powodują, iż firmy ubiegające się o dotacje mają nieporównywalnie większe szanse ich otrzymania niż na drodze samodzielnej próby ubiegania się o nie.