Na pierwszy rzut oka, karty kredytowe dla VIP są bardzo drogie

- Wydanie platynowej karty i jej użytkowanie to koszt od 300 do 800 zł w zależności od banku. Jeśli karta platynowa to za mało, to można się postarać o czarną kartę Visa Infinite za 700-900 zł, czy World Signia nawet za 1000 zł – mówi Mateusz Ostrowski z Open Finance.
Dla porównania zwykłą kartę otrzymuje się za darmo, lub za kilkadziesiąt złotych rocznie.

Karta VIP - nie tylko pieniądze

Na tym jednak jej przewagi się kończą. Karta VIP gwarantuje bowiem bardzo rozbudowany system usług towarzyszących.

- Dodatkowe przywileje to pakiet Priority Pass i IAPA gwarantujący dostęp do sieci ekskluzywnych pomieszczeń wypoczynkowych na lotniskach, zniżki nawet do 50 proc. w ponad 19 tys. hotelach na całym świecie oraz rabaty przy wynajmie samochodów – mówi Maciej Kaźmierski z PKO BP.

W innych bankach jest podobnie

- Posiadacze kart prestiżowych cenią sobie spersonalizowaną obsługę, indywidualne podejście do ich potrzeb, ale także wysokie limity kredytowe, bogate pakiety usług dodatkowych, które podkreślają wyjątkowość produktu – podsumowuje Wojciech Sury z Getin Noble Bank.

Można bez dodatkowych kosztów otrzymać ubezpieczenie gwarantujące bezpłatną wizytę lekarza, fachowca który dokona drobnej naprawy, czy opiekunki do dziecka. Ten pakiet może być bardzo duży, a pomysłowość banków w tym zakresie jest przeogromna.

Najbogatszych klientów trzeba jednak docenić, bo są to osoby, które niejednokrotnie inwestują na lokatach w banku, albo w funduszach inwestycyjnych miliony zł. Jest to dla banku opłacalne.

Najpierw super dochody a potem super karta

Wracając do samych kart, to barierą w ich nabywaniu nie jest tylko ich cena. Aby taką kartę otrzymać, trzeba wykazać się też sporymi dochodami. Citybank i mBank są pod tym względem najbardziej demokratyczne. Aby dostać w nich platynowa kartę wystarczy wykazać się zarobkami w wysokości 5 tys. zł miesięcznie.

Często jednak ten minimalny, wymagany dochód jest znacznie wyższy. - BZWBK i Nordea wymagają dochodów na poziomie 15 tys. zł – mówi Mateusz Ostrowski.

W przypadku kart Infinite ( Noble Bank i PKO BP ) oraz Signia ( BPH i Pakao) te limity wynoszą nawet 30 tys. zł.