W tym tygodniu resort gospodarki ogłosi konkurs na unijne dotacje dla dużych firm – dowiedział się DGP. Po te pieniądze staną w kolejce zagraniczni inwestorzy.
Dobra wiadomość dla największych przedsiębiorstw – Ministerstwo Gospodarki ogłosi nabór wniosków na dotacje inwestycyjne w programie Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Chodzi o Działanie 4.5, które jest adresowane głównie do inwestorów zagranicznych.
Z naszych informacji wynika, że w tym tygodniu zostanie opublikowana nowelizacja rozporządzenia o przyznawaniu unijnego wsparcia w PO IG. MG czekało z rozpoczęciem naborów właśnie na tę zmianę prawa. Wprowadza ona szereg usprawnień w dostępie do unijnych pieniędzy.
W tym roku resort gospodarki planuje przeznaczyć na wsparcie dużych inwestycji ok. 300 mln euro, czyli prawie 1,2 mld zł. To mniej niż rok temu, kiedy do podziału było 2,1 mld zł. Jednak pula unijnego wsparcia na 2009 rok nie została cała wyczerpana. Nie rozeszło się ok. 400 mln zł dotacji dla kluczowych dla gospodarki inwestycji przemysłowych o wartości powyżej 160 mln zł. W ubiegłym roku dotacje na takie przedsięwzięcie (100 mln zł) dostał tylko Fiat na budowę nowej fabryki silników.
Zdaniem ekspertów małe zainteresowanie tym rodzajem wsparcia było spowodowane kryzysem gospodarczym.
– W tym roku sytuacja będzie inna. Ożywienie gospodarcze spowoduje, że firmy będą chętniej inwestowały i szukały środków publicznych na wsparcie swoich projektów – ocenia Michał Turczyk z Zespołu Dotacji i Ulg Inwestycyjnych w Delloite.Zdaniem Pawła Tynela z firmy doradczej Ernst & Young już teraz ustawia się kolejka chętnych firm na dotacje z Działania 4.5. W dużym stopniu wynika to z tego, że jest to ostatnia pula unijnych pieniędzy, która nie została jeszcze zagospodarowana i z której mogą skorzystać duże przedsiębiorstwa. Los innych działań inwestycyjnych w PO IG jest niepewny. Tym bardziej że tegoroczne konkursy na dotacje inwestycyjne w obszarze badań naukowych oraz innowacyjnych inwestycji zostały ostatnio zawieszone.
– Działanie 4.5 jest tak skonstruowane, że mogą z niego skorzystać wszystkie branże. Ale należy spodziewać się dużej liczby projektów od firm motoryzacyjnych oraz IT – uważa Michał Turczyk.
Perspektywa przyznania unijnych dotacji może zachęcić globalne koncerny do inwestowania w Polsce.
– Możliwość skorzystania ze środków publicznych była jednym z atutów Polski podczas wyboru przez IBM miejsca lokalizacji naszego projektu – mówi Jolanta Jaworska, dyrektor Programów Publicznych w IBM.
Gigant informatyczny w ramach Działania 4.5 dostał w 2009 roku prawie 85 mln zł dotacji na stworzenie Centrum Usług Wspólnych we Wrocławiu. Podobne dotacje dostały także takie firmy, jak: Nokia, General Electric Polska, Asseco Poland, H&M czy już wspomniany Fiat.
Przemysł lub usługi
Działanie 4.5 w programie Innowacyjna Gospodarka to dwa rodzaje dotacji. Duże przedsiębiorstwa mogą się ubiegać o wsparcia dla kluczowych dla gospodarki inwestycji przemysłowych. Jednak, by móc dostać wsparcie, wartość ich projektów musi przekraczać 160 mln zł i firma musi zatrudnić co najmniej 150 nowych pracowników. Drugi typ wsparcia to pieniądze na tworzenie w Polsce centrów usług wspólnych (np. księgowych lub informatycznych) lub centrów badawczo-rozwojowych. Po ten typ dotacji firmy sięgają o wiele częściej niż po wsparcie na przedsięwzięcia przemysłowe. W przypadku takich inwestycji musi zostać utworzone co najmniej 100 nowych miejsce pracy.