Polskie fabryki leków zwyciężają z renomowanymi producentami na Zachodzie. GlaxoSmithKline zainwestuje 70 mln zł w wytwarzanie nowego leku w Poznaniu
Światowe koncerny farmaceutyczne chcą produkować leki w Polsce. Taką decyzję podjął właśnie brytyjski potentat GlaxoSmithKline. Według informacji DGP, koncern przenosi do naszego kraju część produkcji z Francji.
Transfer dotyczy jednego z najbardziej dochodowych leków. Koncern nie chce zdradzić jego nazwy. To najbardziej strzeżona tajemnica korporacji. Udało nam się ustalić, że preparat jest stosowany w leczeniu chorób urologicznych, które tylko w Polsce dotykają co najmniej 2 mln mężczyzn.
Przedstawiciele koncernu przyznają, że są w trakcie podejmowania decyzji o przeniesieniu do Polski produkcji jednego z globalnych preparatów.
– Lek będzie wysyłany z Polski na około 80 rynków na całym świecie – mówi DGP Jerzy Toczyski, prezes GlaxoSmithKline Pharmaceuticals.
Preparat wyprodukują zakłady Polfy Poznań (od 1998 roku własność GlaxoSmithKline). W związku z przenosinami brytyjski koncern wyda w Poznaniu około 70 mln zł. Do tej pory Brytyjczycy zainwestowali już w swojej polskiej placówce aż 417 mln dol.
– Poznańska fabryka stała się jedną z najbardziej nowoczesnych linii produkcyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej – mówi Jerzy Toczyski.
GlaxoSmithKline to jeden z gigantów światowych. Jego udziały w globalnym rynku farmaceutycznym sięgają 6 proc., a roczne obroty 19,2 mld funtów. Brytyjczycy mają mocną pozycję na naszym rynku, którego wartość wyniosła w 2009 roku ponad 26 mld zł (5 proc. udziału). Wyprzedza ich minimalnie koncern SanofiAventis.
Część produkcji przeniosła do swojej krakowskiej fabryki izraelska Teva. Podobną decyzję podjął SanofiAventis.
– Coraz częściej wielkie koncerny dochodzą do wniosku, że w Polsce można produkować nie tylko taniej, ale także lepiej – mówi Marcin Kaszuba z firmy doradczej Ernst & Young.
Przypomina, że polskie zakłady farmaceutyczne należące do globalnych koncernów są modernizowane od lat 90.
– To w tej chwili europejska czołówka – twierdzi Marcin Kaszuba.

Więcej informacji: Giganci farmaceutyczni wolą polskie fabryki .