Procedury przyznawania państwowego dofinansowania inwestorom zamierzającym remontować budynki mają być prostsze, a samo dofinansowanie bardziej dostępne - podało Centrum Informacyjne Rządu. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie.

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów zakłada, że inwestor, który zamierza remontować budynek z innych środków niż kredyt, na który została przyznana premia termomodernizacyjna lub premia remontowa, będzie mógł złożyć wniosek o przyznanie premii kompensacyjnej do Banku Gospodarstwa Krajowego bezpośrednio, a nie - jak do tej pory - za pośrednictwem banku kredytującego.

Premia kompensacyjna to pieniądze z budżetu państwa przeznaczone na spłatę części kredytu na remont, zaciągniętego przez właścicieli budynków. Podstawowym warunkiem uzyskania premii jest zmniejszenie zużycia energii cieplnej. Premia termomodernizacyjna może być przeznaczona np. na ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, wymianę okien oraz modernizację systemu grzewczego. Premię remontową można uzyskać na przedsięwzięcia remontowe związane z termomodernizacją budynków wielorodzinnych.

W założeniu zmiana procedury przyznawania premii ma znacznie skrócić cały proces. Inwestor będzie musiał dołączyć do wniosku dokumenty o rozmiarze i szacowanych kosztach przedsięwzięcia, a bank sprawdzi, czy zakres remontu jest zgodny z przepisami ustawy. Premia ma być wypłacana bezpośrednio inwestorowi po zakończeniu remontu.

Rząd chce także, by inwestor, któremu przysługuje premia kompensacyjna, wykonujący remont bez korzystania z premii remontowej, nie musiał wykazywać zmniejszenia zapotrzebowania na energię dostarczaną do budynku na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody. CIR poinformowało, że dzięki wprowadzeniu takiego rozwiązania inwestor będzie mógł od razu zrealizować duży remont, korzystając - na dotychczasowych zasadach - zarówno z premii kompensacyjnej, jak i remontowej, albo zrealizować mniejsze przedsięwzięcie refinansowane z premii kompensacyjnej. Zachowa przy tym prawo do skorzystania z premii remontowej z tytułu realizacji kolejnych przedsięwzięć remontowych.

Premia kompensacyjna będzie przysługiwała właścicielom i współwłaścicielom budynku mieszkalnego bądź jego części. Takie rozwiązanie oznacza, że premia kompensacyjna w przypadku jednego budynku mieszkalnego może przysługiwać więcej niż jednemu inwestorowi. Premia ta przysługuje jeden raz w odniesieniu do budynku mieszkalnego lub jego części - podało CIR.

Ustawę o wspieraniu przedsięwzięć termodernizacyjnych przyjęto w grudniu 1998 r. Przewidywała ona pomoc finansową państwa w tych przedsięwzięciach, czyli premię w wysokości 25 proc. zaciągniętego na ten cel kredytu. W marcu zeszłego roku weszła w życie nowela, która wprowadziła nowe elementy wsparcia działalności remontowej i modernizacyjnej, a także dodatkowe możliwości dla właścicieli budynków mieszkalnych.