Rolnik ubiegający się o unijne pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich będzie mógł starać się o zaliczkę na poczet tej dotacji. Będzie ona wypłacana ze środków budżetowych - zakłada przyjęty przez rząd we wtorek projekt nowelizacji ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu UE, przeznaczonych na finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej.

Obecnie rolnicy nie mają takiej możliwości, zwrot wydatków otrzymują dopiero po realizowaniu inwestycji.

Projekt przygotowany w Ministerstwie Rolnictwa przewiduje, że zaliczki dla rolników mogą być uruchamiane na większość działań - m.in. na modernizację gospodarstw rolnych, inwestycje w przetwórstwie rolno-spożywczym, działalności poza rolnictwem, tworzenie mikroprzedsiębiorstw, funkcjonowanie lokalnej grupy działania.

Rząd chce też, by zaliczki z budżetu mogły trafić do grup producentów rolnych. Mogliby oni dostać do 50 tys. zł zaliczki na sfinansowanie kosztów administracyjnych w pierwszym roku działania grupy.

Zgodnie z projektem, zaliczki uzyskane z budżetu państwa będzie można przeznaczyć także na szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie.

O zaliczkę będzie można wystąpić już we wniosku o przyznanie pomocy. Wnioski takie przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ci rolnicy, którzy złożyli już wniosek o pomoc, będą mogli wystąpić dodatkowo o zaliczkę. W umowie, na podstawie której zostanie przyznana pomoc, znajdą się zapisy o wysokości i terminach wypłaty zaliczki - zakłada rządowy projekt.

Znowelizowana ustawa ma obowiązywać po 30 dniach od daty jej ogłoszenia.