Prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że budowa drugiej linii warszawskiego metra jest największą inwestycją samorządową w Polsce. Przeznaczono na nią 3 mld zł ze środków unijnych.

Nowa linia metra ma przebiegać od Ronda Daszyńskiego przez Rondo ONZ, Świętokrzyską, Nowy Świat, Powiśle, Stadion do Warszawy Wileńskiej. Prace - jak powiedział Janusz Romanowski z firmy, która będzie budować metro - będą prowadzone przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii.

W 2011 roku użyte zostaną trzy tarcze, które będą drążyć tunele podziemne dla linii metra

W 2011 roku użyte zostaną trzy tarcze, które będą drążyć tunele podziemne dla linii metra. "Wcześniej budowaliśmy za pomocą tarcz ręcznych, zmechanizowanymi, ale o mniejszej średnicy. Tempo prac będzie znacznie większe niż uzyskiwaliśmy w poprzednich latach - 10 m na dobę to minimum" - powiedział Romanowski. Drążony ma być odcinek około 3 km.

W trakcie prac od roku 2011 zamknięte dla ruchu mają być w Śródmieściu ulice: Prosta, Świętokrzyska, a na Pradze: ul. Targowa od al. Solidarności w kierunku Grochowa. Ruch tramwajowy ul. Prostą ma być wyłączony od 1,5 roku do 2 lat. Zorganizowane zostaną objazdy.