Orlen Gaz zapowiada agresywne wejście na niemiecki rynek. Chce sprzedawać paliwo gazowe do samochodów i gaz płynny w hurcie.
Zwiększenie ilości sprzedawanego gazu płynnego (LPG) i wejście w nowe segmenty tego rynku – takie są założenia planu ekspansji Orlen Gazu na niemieckim rynku. Jak ustaliliśmy, spółka z grupy kapitałowej PKN Orlen zamierza – za pośrednictwem uruchomionego trzy miesiące temu terminalu morskiego w Szczecinie – zdobyć część rynku sprzedaży hurtowej LPG (tzw. luzu) i segmentu autogazu.
W Orlen Gazie nie podają wielkości sprzedaży ani udziałów rynkowych, jakie firma planuje zyskać. Nie ukrywają jednak, że będą działać szybko i agresywnie.
– Rynek w Niemczech jest niezwykle chłonny. Dopiero się rozwija, ale nad wyraz prężnie. Wzrosty sprzedaży są więc naprawdę imponujące, a perspektywy obiecujące – mówi DGP Bernard Cichocki, prezes płockiej spółki.
Dotychczas Orlen Gaz sprzedawał w Niemczech gaz w butlach.
– Działamy tam od czterech lat, teraz zamierzamy jednak wejść ze sprzedażą gazu na dużo większą skalę. Istotnie zwiększymy wolumeny sprzedawanych produktów – tłumaczy nasz rozmówca.
– Wcześniej gaz musieliśmy do Niemiec dostarczać albo z przygranicznej rozlewni w Krośnie Odrzańskim, albo z Płocka, a nawet importować ze Wschodu. Od kiedy mamy infrastrukturę w Szczecinie, możemy kupować duże ilości paliwa z różnych kierunków. Automatycznie staliśmy się atrakcyjnym partnerem dla podmiotów niemieckich – wyjaśnia Bernard Cichocki.
Jak podkreśla, Orlen Gaz poza sprzedażą hurtową gazu i sprzedażą detaliczną autogazu będzie również realizował usługę przeładunkową w swym terminalu dla innych firm importujących gaz morzem.
– Mamy bardzo zaawansowane rozmowy w tym temacie z podmiotami niemieckimi – zdradza szef Orlen Gazu.
Spora część gazu importowanego do terminalu LPG w Szczecinie pochodzi m.in. ze Szwecji z rafinerii Preem. Orlen Gaz sprowadza także LPG tankowcami z litewskiej rafinerii PKN-u w Możejkach.
Orlen jest już od kilku lat obecny na rynku stacji paliw w Niemczech (ma ponad 500 stacji, m.in. pod logo Star). Jego obiekty zlokalizowane są głównie w północnych landach. Orlen Gaz zamierza sprzedawać LPG jednak również w innych regionach kraju.
200 tys. ton gazu płynnego rocznie Orlen Gaz może odebrać przez terminal w Szczecinie