Prawie 90 mln zł będzie kosztować odbudowa i zabezpieczenie przed erozją 3-kilometrowego odcinka plaży w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie). 74,8 mln zł będzie pochodzić z funduszy unijnych przekazanych Polsce na realizację programu Infrastruktura i Środowisko.

W poniedziałek odpowiadający za tę inwestycję Urząd Morski w Słupsku otrzymał od wiceministra środowiska Stanisława Gawłowskiego decyzję jej o finansowaniu.

Gawłowski powiedział PAP, że prace powinny zacząć się wiosną przyszłego roku i zakończyć w roku 2011. "Będzie to największa dotychczas inwestycja ochrony brzegu morskiego w Polsce" - dodał.

W ramach prac na trzykilometrowym odcinku plaży od molo do Ośrodka Wypoczynkowego "Perła" w odległości 120-150 m od brzegu wybudowany zostanie składający się z 12 części próg podwodny, którego zadaniem będzie tłumienie przybijających do brzegu fal.

Kapitalny remont przejdzie również system 35 ostróg o długości ok. 110 m każda, których głównym zadaniem jest kumulowanie piasku nanoszonego do strefy przybrzeżnej przez wzdłużny prąd morski.

Strefa od progu podwodnego do linii brzegowej na trzykilometrowym odcinku zostanie zasilona ponad 600 tys. m sześc. piasku z dna morskiego pozyskanego z pola refulacyjnego (miejsca, w którym gromadzi się tzw. refulat - urobek z prac pogłębiarskich) lub pogłębiania toru podejściowego do portu w Kołobrzegu.

Oprócz przywrócenia linii brzegowej do właściwego stanu i zahamowania procesu zanikania plaży, inwestycja ma również przyczynić się do zabezpieczenia znajdujących się nad samym morzem ośrodków wypoczynkowych przed podtapianiem.