Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków (PNiG), spółka serwisowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku pozew przeciwko Petrolinvestowi. Jak ustaliliśmy, PNiG domaga się zapłaty od spółki powiązanej z Ryszardem Krauze, jednym z najbogatszych Polaków, ponad 2,9 mln dol. To prawie 1/3 wartości potwierdzonych zasobów ropy Petrolinvestu.

– Petrolinvest powołał do życia spółkę EmbaJugNieft, która była właścicielem jednej koncesji w Kazachstanie. To dla niej prawie dwa lata temu wykonaliśmy prace wiertnicze. Chodziło o głęboki otwór, ponad 5 tys. metrów. Kontrakt wypełniliśmy w 100-proc. – wyjaśnia sprawę Maciej Załubka, prezes PNiG.

Jak podkreśla, ma na to dokument, podpisany przez ówczesnego prezesa firmy. PNiG pieniędzy za odwiert nigdy jednak nie dostał.

– Rozmawiałem w międzyczasie z Pawłem Gricukiem, prezesem Petrolinvestu. W wyniku tych spotkań spółka ta przejęła na siebie obowiązek zapłaty tego zadłużenia. Niestety, do tej pory pieniądze nie zostały nam zwrócone – twierdzi Maciej Załubka.

PNiG zdecydował się więc złożyć w Kazachstanie wniosek o upadłość firmy EmbaJugNieft. Jak tłumaczy prezes Załubka, chciał w ten sposób zmusić jej właściciela do działania ugodowego. Bezskutecznie.

– Petrolinvest obiecywał nam, że zapłaci, bo właśnie stara się o kredyty na ten cel w bankach europejskich i polskich. Ale jak długo można czekać? W związku z tym sprawę skierowaliśmy do sądu – dodaje.

Pozew, ze względu na wysokość roszczenia, nie trafił do Gdyni, gdzie zarejestrowany jest Petrolinvest, lecz do sądu w Gdańsku. Paweł Gricuk był zaskoczony decyzją PNiG. Nie chciał jednak zająć oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

– Nie komentuję relacji z podwykonawcami – stwierdził.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, jest szansa na załagodzenie sporu. Na początku października do Kazachstanu udaje się bowiem delegacja rządowa. Wraz z przedstawicielami resortu gospodarki lecą Gricuk i Załubka.

– Mają rozmawiać na pokładzie samolotu. Pojawia się więc nadzieja na uregulowanie zaległości – zdradza nam dobrze poinformowana osoba.

PNiG Kraków prowadzi poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego w kraju oraz m.in. Kazachstanie, Pakistanie, Ugandzie i na Ukrainie. Na początku 2007 r. spółka podpisała umowę na wiercenia za poszukiwaniem ropy w Kazachstanie dla EmbaJugNieft, spółki córki Petrolinvestu.

Petrolinvest to firma z grupy Prokom Investments. Na GPW zadebiutowała 16 lipca 2007 r. Według analityków McDaniel & Associates Consultants, którzy wycenili zasoby ropy Petrolinvestu, wartość potwierdzonych zasobów spółki to 8,8 mln dol.