Kulczyk Oil Ventures (KOV) przejmuje 75 proc. udziałów australijskiego Triton Hydrocarbons. To otwiera firmie kontrolowanej przez Jana Kulczyka drogę do przymusowego wykupu udziałów od pozostałych właścicieli. Za akcje Tritonu dostaną m.in. akcje KOV.

Ekspansja trwa

Przejęcie Tritonu to dla KOV kolejny etap rozbudowy biznesu przed debiutem na GPW. Po transakcji firma uzyska dostęp do obszarów wydobywczych w Brunei i Mauretanii. Poza koncesją w Syrii będą to jedne z najważniejszych koncesji KOV. W Brunei firma będzie mogła szukać ropy i gazu na 90 proc. obszaru kraju, w tym na terenach, gdzie te surowce już wydobywano. To nie koniec przejęć.

– Prowadzimy zaawansowane negocjacje zmierzające do przejęcia firmy wydobywczej z regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Liczymy na ich pomyślne zakończenie do czasu debiutu. W I kwartale 2010 r. planujemy rozpoczęcie wierceń w Brunei. Znaczącą część środków pozyskanych z rynku chcielibyśmy przeznaczyć na badania i sfinansowanie wierceń – mówi DGP Dariusz Mioduski, prezes Kulczyk Investments.

KOV planuje, że na GPW pojawi się w I kwartale 2010 r. Firma najpierw informowała, że może zadebiutować w połowie 2009 r., potem przesunęła termin na IV kwartał.

W branży, w której działa KOV, swoich sił próbował Petrolinvest – inwestycja Ryszarda Krauzego, który chciał zarabiać na wydobyciu ropy w Rosji i Kazachstanie. Spółka z działalności w Rosji już zrezygnowała, koncentruje się na Kazachstanie.

– Firma przeprowadza kolejne emisje na finansowanie odwiertów, a inwestorzy ciągle czekają, aż zacznie wydobywać ropę – mówi analityk jednego z największych domów maklerskich.

Akcje Petrolinvestu najdroższe były kilka dni po debiucie. Za jedną akcję trzeba było zapłacić wtedy 478 zł. Teraz – około 38 zł.

Ostatnie inwestycje

Konsorcjum Kulczyk Holding, koncern chemiczny Yara International i Libyan Investment Authority, fundusz inwestycyjny należący do rządu libijskiego, wystąpiły w piątek do Funduszu Prywatyzacji Ukrainy o dokumentację przetargową prywatyzowanego Odeskiego Zakładu Przyportowego OPZ. To producent amoniaku, mocznika i nawozów azotowych. Przetarg zostanie przeprowadzony 29 września. W lipcu Kulczyk Investments kupił 90 proc. udziałów w Terminal Chemikals, spółce zarządzającej kolejowym terminalem przeładunkowym na granicy Polski z Obwodem Kaliningradzkim. Dwa miesiące wcześniej Kulczyk Holding informuje, że zostanie akcjonariuszem SABMiller, drugiego co do wielkości producenta piwa na świecie.