Zgodnie z obowiązującymi przepisami za realizację całości procesu przyłączania do gazowej sieci dystrybucyjnej odpowiada operator systemu dystrybucyjnego.
W świetle obowiązującej ustawy – Prawo energetyczne Mazowiecka Spółka Gazownictwa ponosi pełną odpowiedzialność za rozbudowę sieci gazowej, w tym na potrzeby przyłączania nowych klientów, za jej finansowanie oraz późniejszą eksploatację.
Przepisy określają zasady przyłączania do sieci oraz warunki, w jakich przedsiębiorstwo energetyczne ma obowiązek zawrzeć z klientem umowę o przyłączenie do sieci, a także uprawnienia Urzędu Regulacji Energetyki w przypadku wydania przez przedsiębiorstwo energetyczne odmowy zawarcia umowy o przyłączenie.

Proces przyłączania

MSG realizuje kompleksowo przyłączenie nowych klientów do swojej sieci, począwszy od przyjęcia i weryfikacji wniosków, poprzez zawarcie umowy, aż do fizycznej realizacji przyłączenia obiektu budowlanego i uruchomienia dostarczania paliwa gazowego. Spółka opracowała wewnętrzną procedurę, która porządkuje proces przyłączania klientów do sieci gazowej. Procedura ta ustala zasady i sposób wykonania poszczególnych czynności w procesie przyłączeniowym wraz z określeniem terminów i wzorów druków. Stosując procedurę, zakłady gazownicze wchodzące w skład MSG zachowują jednolitość postępowania w tym zakresie. Na swojej stronie internetowej (www.msgaz.pl) MSG umożliwia klientom pobranie użytecznych dokumentów i formularzy związanych z procesem przyłączania.

Współpraca ze sprzedawcą

Klienci ubiegający się o przyłączenie do sieci gazowej MSG, dla których sprzedawcą gazu będzie PGNiG, mają możliwość skorzystania z pośrednictwa biur obsługi klienta PGNiG. Klienci ci mogą tam otrzymać informację o zasadach przyłączania i wymaganych dokumentach, a także uzyskać pomoc i zweryfikować poprawność wypełnienia stosownych wniosków.
W ramach prowadzonej współpracy PGNiG z operatorami systemu dystrybucyjnego, w tym MSG, powstał jednolity model obsługi klientów indywidualnych PGNiG. Kształt modelu jest wynikiem doświadczeń, wiedzy i dobrych praktyk w tym zakresie, stosowanych w innych przedsiębiorstwach energetycznych.



Realizacja procesu przyłączenia

Pierwszym krokiem w procesie przyłączania jest złożenie przez klienta wniosku o określenie warunków przyłączenia. Podstawowymi przesłankami przy rozpatrywaniu wniosków jest fakt występowania warunków technicznych i ekonomicznych przyłączenia do sieci i dostarczania paliwa gazowego. Pozytywne rozpatrzenie przez MSG wniosku klienta o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej umożliwia przystąpienie do zawarcia umowy o przyłączenie. W umowie tej określone są między innymi obowiązki stron oraz termin realizacji przyłączenia, wynikający między innymi z możliwości finansowych spółki. Termin ten nie zawsze odpowiada oczekiwaniom klientów, dlatego też konieczne jest od- powiednio wczesne składanie wniosków o określenie warunków przyłączenia.
W celu realizacji zawartej umowy spółka przystępuje do wyboru wykonawcy przedmiotu umowy w drodze postępowania przetargowego. Spółka korzysta przy tym z grona kwalifikowanych dostawców usług, których doświadczenie oraz kwalifikacje gwarantują należyte wykonanie prac projektowych i budowlanych. Taka praktyka zapewnia ciągłość i bezpieczeństwo świadczenia usługi dostarczania paliwa gazowego po przyłączeniu do sieci gazowej. Skoordynowanie całego procesu umożliwia podejmowanie następnych zobowiązań przyłączeniowych realizowanych na bazie budowanych gazociągów.
Po zrealizowaniu przez MSG przyłączenia, tj. wybudowaniu przyłącza gazowego do budynku, klienci wnoszą na rzecz MSG opłatę za przyłączenie. Jej wysokość, wskazana w umowie o przyłączenie, jest kalkulowana na podstawie zasad i stawek opłat za przyłączenie, zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w taryfie dla dystrybucji paliw gazowych.
Zaznaczyć trzeba, iż realizacja procesu inwestycyjnego napotyka wiele barier wynikających z obowiązujących przepisów czy też uwarunkowań terenowych. Szczególnie faza przygotowania dokumentacji jest postępowaniem długotrwałym z uwagi na wielość obowiązków inwestorskich w zakresie dokonania uzgodnień z właściwymi jednostkami i uzyskania zgód administracyjnych oraz praw umożliwiających posadowienie gazociągów, np. uzyskanie ograniczonego prawa rzeczowego – służebności przesyłu na terenach prywatnych. Tego rodzaju sytuacje są bolączką wszystkich podmiotów realizujących inwestycje liniowe i czasem mogą uniemożliwić wykonanie przyłączenia w umownie uzgodnionych terminach.
W związku z tym MSG, w ramach organizacji branżowych, uczestniczy w inicjatywach mających na celu zminimalizowanie barier inwestycyjnych poprzez poprawę jakości tworzonych oraz zmienianych regulacji prawnych.
Ponadto dla usprawnienia przebiegu procesu przyłączania spółka chce wdrożyć narzędzia informatyczne obsługujące zarówno samą realizację przyłączania nowych klientów do sieci gazowej, jak i wspierające proces planowania i realizacji inwestycji sieciowych w spółce. Rozwiązanie to ma się przyczynić do skuteczniejszego długoterminowego planowania rozbudowy sieci gazowych na obszarach o dużym zapotrzebowaniu na paliwa gazowe. Umożliwi także bieżące monitorowanie postępu poszczególnych etapów procesu i przyczyni się do jego usprawnienia. MSG zakłada, że dzięki wdrożonymi rozwiązaniom informatycznych klienci będą mogli otrzymać pełniejszą wiedzę o przebiegu procesu przyłączenia.
ETAPY PROCESU PRZYŁĄCZANIA NOWEGO ODBIORCY
Proces przyłączania obejmuje:
● określenie warunków przyłączenia,
● zawarcie umowy o przyłączenie,
● realizację umowy o przyłączenie.
9 tys. nowych przyłączy gazowych buduje corocznie MSG