Rozwój dystrybucyjnego systemu gazowego uzależniony jest od zapotrzebowania klientów na paliwo gazowe. W realizacji tego procesu istotna jest również współpraca operatora z jednostkami samorządu terytorialnego oraz podmiotami realizującymi inwestycje na zlecenie spółki.
Zgodnie z prawem energetycznym Mazowiecka Spółka Gazownictwa (MSG) jest odpowiedzialna za realizację procesu rozbudowy oraz modernizacji dystrybucyjnej sieci gazowej spółki – właściwe standardy jakości sieci, ich bezpieczeństwo oraz niezawodność. W rezultacie inwestycje w infrastrukturę gazową stanowią w MSG główny kierunek inwestowania.

Realizacja inwestycji

Realizując zaplanowane inwestycje, MSG współpracuje z wieloma kontrahentami. Spółka udziela zamówień firmom działającym na rynku, o ile tylko są zdolne do sprostania wymogom inwestora w zakresie właściwej realizacji prac. Obowiązujące procedury udzielania zamówień nastawione są na promowanie konkurencji między oferentami i pozyskanie przez spółkę najkorzystniejszych ofert. Przy udzielaniu zamówień o wartości powyżej 412 tys. euro MSG stosuje przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych. W przypadku robót budowlanych przepisy te stosowane są od kwoty 5,15 mln euro. Przy udzielaniu zamówień o wartości powyżej 50 tys. euro obowiązuje zasada jawności dokumentacji postępowania i złożonych ofert. W przypadku stwierdzenia dokonania błędnego rozstrzygnięcia MSG dopuszcza możliwość odwoływania się od już podjętych decyzji. Jest to tym bardziej godne podkreślenia, że obowiązujące w tym zakresie przepisy kodeksu cywilnego nie zobowiązują do takiego postępowania. Wewnętrzna decyzja spółki pokazuje więc, jaką wagę przywiązuje ona do partnerskich stosunków z kontrahentami. W celu jak najszerszego udostępnienia informacji o swoich zamówieniach i nawiązaniu współpracy z najbardziej profesjonalnymi kontrahentami MSG na swoich stronach internetowych (www.msgaz.pl) uruchomiła Portal Informacji Przetargowej. Każda zainteresowana firma może zapoznać się tam z ogłoszeniami o aktualnych zamówieniach spółki, a w wielu przypadkach także uzyskać całą specyfikację zamówienia. Dzięki temu kontrahenci mogą bez zbędnych formalności przygotować i złożyć ofertę. MSG przyjęła zasadę, że kontakty w zakresie danego zamówienia mogą być prowadzone drogą elektroniczną lub za pośrednictwem faksu, bez konieczności przekazywania pism.



Warunki rozbudowy sieci

MSG, funkcjonując na obszarze 28 proc. powierzchni kraju, obejmuje swym działaniem obszary o dużym zróżnicowaniu poziomu rozwoju gospodarczego. Rozwój sieci na obszarach dotąd niezgazyfikowanych (np. północno-wschodnia część kraju) ogranicza najczęściej brak źródeł zasilania oraz niska atrakcyjność inwestycyjna. Rozwiązaniem dla problemu braku źródeł zasilania może być na tych terenach stosowanie technologii skroplonego gazu ziemnego (LNG). Szans na rozwój sieci dystrybucyjnej można także upatrywać w dofinansowaniu inwestycji ze środków unijnych.
Mając na uwadze zwiększenie dostępności do rynku gazu ziemnego zarówno dla klientów przemysłowych, jak i indywidualnych, czas realizacji inwestycji sieciowych oraz nakłady finansowe potrzebne na ich realizację, spółka prowadzi działania planistyczne w perspektywie kilku lat, a także szeroką współpracę z organami administracji rządowej i samorządowej.
Realizując te cele, przygotowano dokument „Koncepcja modernizacji i rozbudowy systemu dystrybucyjnego wysokiego ciśnienia MSG w perspektywie do 2020 roku”. Opracowanie to identyfikuje zagrożenia i ograniczenia dla przyszłego rozwoju, określając zakres niezbędnych do realizacji inwestycji zarówno w zakresie rozbudowy, jak i modernizacji sieci. Dokument stanowi także źródło informacji m.in. dla samorządów i odbiorców o możliwych kierunkach rozwoju sieci spółki, których realizacja uzależniona będzie od potencjalnego zapotrzebowania na usługę dystrybucji paliwa gazowego.
Aby udoskonalić współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego, w spółce opracowano „Wytyczne i zasady współpracy z gminami” określające zasady współpracy w zakresie dokumentów planistycznych gmin dotyczących planowania przestrzennego i zaopatrzenia w nośniki energii. Spójność dokumentów gminnych z planami rozwoju MSG znacznie przyczynia się do usprawnienia procesu realizacji inwestycji.
Regulacje prawne niejednokrotnie stwarzają bariery dla inwestycji w rozbudowę i modernizację sieci gazowych, w postaci np.: długotrwałych procedur uzgadniania i zatwierdzania dokumentacji i uzyskiwania decyzji administracyjnych. Szczególnie uciążliwe są utrudnienia w realizacji inwestycji przeprowadzanych w pasie drogowym. Poważną przeszkodą są także długotrwałe procesy negocjacji z właścicielami nieruchomości zlokalizowanych poza pasem drogowym, przez które prowadzone będą inwestycje liniowe. Dlatego też konieczne jest wprowadzenie regulacji prawnych usprawniających prowadzenie inwestycji sieciowych.
INWESTYCJE MSG
W latach 2003–2008 spółka rokrocznie budowała około 300 km gazociągów i przyłączy. Długość modernizowanej sieci wzrosła z ponad 30 km w 2003 roku do niespełna 100 km w 2008 roku. MSG zainwestuje 210 mln zł w 2009 roku, a 1,2 mld zł zamierza wydać na inwestycje w latach 2009–2013. Ponad 80 proc. środków zostanie przeznaczonych na rozbudowę i modernizację sieci gazowej oraz przyłączanie odbiorców.