Osoba uzyskująca przychody z najmu rozliczane poza działalnością gospodarczą może w dowolnym momencie roku podatkowego zakończyć zarobkowanie w tej formie. W tym celu nie musi dopełniać żadnych formalności porządkowych.
O ile decydując się na rozliczania przychodów ze źródła najem w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wcześniej podatnik musi o takiej decyzji poinformować naczelnika urzędu skarbowego, o tyle kończąc najem nie musi już dopełniać żadnych formalności zgłoszeniowych.

Bez zgłoszenia w skarbówce

Wystarczy, że po upływie roku podatkowego, w terminie do 31 stycznia kolejnego roku, podatnik złoży w urzędzie skarbowym PIT-28.
Gdy w kolejnym roku podatnik nie uzyska już przychodów z najmu, nie musi po upływie następnego roku składać też tzw. PIT-u zerowego.
Z kolei podatnik, który dla rozliczania przychodów ze źródła najem nie zdecydował się na ryczałt, zarówno przed rozpoczęciem jak i po zakończeniu zarobkowania w tej formie nie składa w urzędzie skarbowym żadnych zawiadomień mi informacji. Natomiast po upływie roku podatkowego, w którym uzyskiwał przychody z najmu, których nie opodatkował w formie ryczałtu składa, w terminie do 30 kwietnia nowego roku, PIT-36. Uwzględnia w nim zarówno przychody z najmu i jak i wszelkich innych źródeł, które podlegają podatkowi ustalanemu według skali podatkowej, a więc np. z działalności gospodarczej, jeśli nie korzysta z karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub podatku liniowego, z pracy, emerytury itd.



Jako działalność gospodarcza

W zgoła odmiennej sytuacji znajduje się kończący uzyskiwanie przychodów z najmu podatnik, który zdecydował się rozliczać je w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Przypomnijmy jednak, że na taką formę opodatkowania przychodów z najmu, czyli potraktowanie ich jako formy usługi świadczonej przez przedsiębiorcę, mogą sobie pozwolić jedynie podatnicy, którzy najem prowadzą na większą skalę lub gdy przedmiotem najmu jest składnik majątku wykorzystywany co do zasady dla potrzeb działalności gospodarczej, a przejściowo wynajmowany, z braku przydatności do celów prowadzonego biznesu.
Tak więc będący osobą fizyczną podatnik przedsiębiorca chcący świadczyć usługę najmu musi wpisać do ewidencji działalności gospodarczej jako jedną z wielu lub jedyną formę aktywności. W konsekwencji, gdy kończy uzyskiwanie dochodów z najmu rozliczanych w ramach działalności gospodarczej, może być zobowiązany do dokonania czynności o charakterze porządkowym.
I tak jeśli usługi najmu były jedynym rodzajem działalności gospodarczej, ich zakończenie oznacza zlikwidowanie tej działalności. Wówczas podatnik powinien wykreślić się z ewidencji działalności gospodarczej. Może jednak być tak, że nie rezygnuje z działalności gospodarczej, ale zmienia jej zakres. W takim przypadku powinien uzupełnić wpis w ewidencji o nowy rodzaj lub rodzaje działalności.
Przy czym, aktualizując wpis w ewidencji, może, ale nie musi, wykreślić usługę najmu jako jedną z form prowadzonej działalności.

Dodatkowy przychód

Żadnych czynności rejestracyjnych, a więc ani poszerzenia wpisu do ewidencji, ani wykreślenia z niej nie musi dokonywać osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, która przejściowo wynajmowała składnik majątku docelowo wykorzystywany do działalności gospodarczej w innej formie. Na przykład przedsiębiorca handlowiec, który prowadził sprzedaż w dwóch sklepach stanowiących własność jego firmy, który na okres przejściowy zdecydował się na ograniczenie swej aktywności handlowej do jednej placówki. Drugą zaś, by nie generowała strat (stałe koszty utrzymania lokalu) wynajął.
W takim przypadku podatnik bowiem nie uzyskuje dochodów z wybranej przez siebie formy działalności gospodarczej księgowanych jako przychód ze sprzedaży towarów i usług), lecz dochody kwalifikowane jako inne przychody z działalności gospodarczej, podobnie jak np. odsetki z konta, dochód ze sprzedaży środków trwałych itp.
Podatnik, który uzyskuje przychody z najmu nieruchomości innych niż przeznaczone na cele mieszkalne i nie korzysta przy tym ze zwolnienia podmiotowego z VAT, ma też obowiązki rejestracyjne związane z podatkiem od towarów i usług. W tym przypadku są one jednakowe u osób, które uzyskują przychody z najmu traktowane jako przychód ze źródła najem, jak i zaliczane do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Gdy więc uprzednio był wpisany do ewidencji czynnych podatników VAT, po zakończeniu wykonywania czynności podlegających temu podatkowi powinien wystąpić o wykreślenie z ewidencji czynnych podatników VAT.