Skrócony będzie okres oczekiwania na wypłatę depozytu z upadłego banku. Klient odzyska go w ciągu trzech miesięcy, a tylko wyjątkowo termin ten może zostać przedłużony o 10 dni roboczych.
Obowiązkowy system gwarantowania środków pieniężnych polega na zapewnieniu klientom banków (deponentom) wypłaty pieniędzy do określonej kwoty wówczas, gdyby bank z powodu swojej sytuacji ekonomiczno-finansowej nie mógł tego zrobić z powodu niedostępności środków.

Środki gwarantowane

W razie zawieszenia działalności banku i zawieszenia przez niego wypłat z imiennych rachunków bankowych osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne (czyli deponenci) będą lepiej niż do tej pory zabezpieczeni przed utratą złożonych w banku pieniędzy. Zapewniła im to nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawy prawo bankowe, którą 16 lipca 2009 r. uchwalił Sejm, a teraz czeka na podpis prezydenta.
Nie zmieniła się wysokość kwoty środków gwarantowanych objętych obowiązkowym systemem gwarantowania i łącznie z odsetkami naliczonymi zgodnie z umową do dnia spełnienia warunku gwarancji – i nadal wynosi ona równowartość w złotych 50 tysięcy euro. Do tej wysokości klient banku otrzymuje wypłatę w całości. Do obliczenia wartości euro przyjmuje się średni kurs z dnia spełnienia warunku gwarancji, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski.
Natomiast Rada Ministrów będzie mogła w drodze rozporządzenia czasowo określić wyższą górną granicę środków gwarantowanych. W dodatku deponent nie traci prawa dochodzenia swoich roszczeń od banku ponad tę kwotę.
Świadczenie deponent otrzyma w złotych nawet wówczas, gdy rachunek był prowadzony w walucie. Zostanie mu wypłacone w ciągu 30 dni od otrzymania przez syndyka zarządcę masy upadłości banku kwoty przekazanej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wypłaty. Nie będzie to jednak mogło nastąpić później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia, w którym te środki stały się niedostępne. Tylko w wyjątkowych przypadkach termin wypłat będzie mógł zostać przedłużony o 10 dni roboczych, na przykład ze względu na nieprawidłowości w prowadzeniu ksiąg banku lub znaczną liczbę prowadzonych przez bank rachunków. Termin ten może przedłużyć jedynie sąd prowadzący postępowanie upadłościowe na wniosek zarządu Funduszu.



Informacja z banku

Banki objęte systemem gwarantowania mają obowiązek informowania klientów o swojej sytuacji ekonomiczno-finansowej, uczestnictwie w systemie gwarantowania i maksymalnej wysokości gwarancji oraz o ewentualnym braku ochrony gwarancyjnej. Ten brak ma miejsce, wówczas gdy:
● wierzytelność nie jest chroniona, bo deponent nie jest uznany za uprawnionego do otrzymania świadczenia pieniężnego,
● w związku z wykonywaniem innej czynności niż czynność bankowa podmiot objęty ustawowym systemem gwarantowania wystawia dokument imienny potwierdzający jego zobowiązania pieniężne,
● w związku z usługami świadczonymi przez bank, np. polegającymi na pośredniczeniu w zawieraniu umów, powstają wierzytelności osoby korzystającej oraz zainteresowanej korzystaniem z usług wobec innego podmiotu, który nie jest objęty systemem gwarantowania.
Pewne obowiązki zostały nałożone również na oddziały banku zagranicznego, który nie jest objęty obowiązkowym systemem gwarantowania w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Podobne obowiązki informacyjne zostały nałożone również na instytucje kredytowe, które prowadzą działalność w Polsce.



Depozyt w banku zagranicznym

Banki muszą informować klientów o swojej sytuacji ekonomiczno-finansowej i uczestnictwie w innym systemie gwarantowania oraz zasadach jego funkcjonowania, a także o kwocie maksymalnej wysokości gwarancji i o tym, kto ma prawo otrzymać w związku z gwarancją świadczenie pieniężne. Muszą też poinformować o braku ochrony gwarancyjnej.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny będzie współpracował ze swoimi odpowiednikami w krajach Unii Europejskiej i przekaże im informacje, które do tej pory były chronione przepisami o tajemnicy bankowej, aby w ten sposób ułatwić wypłatę środków gwarantowanych w razie upadłości banku, z którego usług korzystają cudzoziemcy. Natomiast na zasadach wzajemności sam będzie korzystał z informacji udzielonych mu przez podobne instytucje w państwach Unii Europejskiej w celu ochrony interesów polskich klientów tych zagranicznych banków.
Ważne!
Do końca roku banki muszą poinformować na piśmie osoby korzystające z ich usług o swojej sytuacji ekonomiczno-finansowej i uczestnictwie w ustawowym systemie gwarantowania lub ewentualnym braku tej ochrony
SŁOWNICZEK
deponent – to m.in. osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, o ile posiada zdolność prawną, które są stroną umowy imiennego rachunku bankowego lub mają wynikającą z czynności bankowych wierzytelność do banku objętego obowiązkowym systemem gwarantowania, potwierdzoną wystawionym przez ten bank dokumentem imiennym
środki gwarantowane – środki pieniężne zgromadzone w banku przez deponenta na rachunkach imiennych oraz jego należności wynikające z innych czynności bankowych w walucie polskiej lub obcych powiększone o należne odsetki, o ile stały się wymagalne przed dniem zawieszenia działalności banku – do wysokości określonej ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym
niedostępność środków – sytuacje, w której środki gwarantowane są należne, lecz nie mogą zostać wypłacone od dnia zawieszenia działalności banku.