Netbook Nokia z systemem operacyjnym Android (wykorzystywany jest obecnie w zaawansowanych technologicznie telefonach komórkowych – przyp. GP) pojawi się w 2010 roku – twierdzi Daniel Amir z Lazard Capital Markets.

Analityk powołuje się na rozmowy z przedstawicielami firm produkujących komputery sprzedawane potem pod markami innych producentów. Dodaje, że netbook będzie sprzedawany tak jak telefony komórkowe w sieciach dystrybucyjnych operatorów komórkowych.

Od kilku lat operatorzy, także w Polsce, sprzedając komputery przenośne, wspierają popyt na usługi bezprzewodowego dostępu do internetu. Do niedawna dominowały tu laptopy, a od końca 2008 roku pojawiły się netbooki. Jesienią ubiegłego roku netbooki Samsunga pojawiły się w ofercie Polkomtelu, a urządzenia HP w ofercie Polskiej Telefonii Cyfrowej. Obie firmy w IV kwartale 2008 r. sprzedały po kilka tysięcy netbooków. Obecnie PTC sprzedaje netbooki Acera i Fujitsu.

Według tajwańskiego dziennika Commercial Times podpisana 23 czerwca przez Intel (największy światowy producent półprzewodników) i Nokię umowa jeszcze w III kwartale tego roku zaowocuje wprowadzeniem na rynek netbooka z procesorem Atom Intela. Produkować go mają dla Nokii tajwańskie firmy Quanta Computer. Inny tajwański producent – Compal Electronics – ma produkować dla Nokii urządzenie z procesorem firmy Qualcomm.