Po ubiegłorocznym załamaniu na rynku wynajmu biur eksperci oczekują systematycznego wzrostu cen. Już wkrótce zacznie brakować lokali w najlepszych obiektach.
Nieruchomości biurowe najbardziej dotkliwie odczuły skutki kryzysu. Aktywność inwestorów na tym rynku osiągnęła najniższy poziom od 2000 r. Zdaniem Erica Dapoigny, prezesa Yareal Polska, na tle obecnie trudnej sytuacji ekonomicznej na całym świecie polska gospodarka wygląda dosyć stabilnie.
– To dobry sygnał zarówno dla inwestorów, którzy są aktywnymi graczami na rynku nieruchomości, jak i dla firm z innych branż, które rozważają otwarcie swoich siedzib w Polsce i poszukują powierzchni biurowych – mówi Eric Dapoigny.
Według analityków firmy Cushman & Wakefield w najlepszej sytuacji są kraje Europy Środkowo-Wschodniej, takie jak Polska, gdyż wkrótce wzrośnie popyt na biura.

Zwiększa się rynek wynajmu

– Patrząc na rynki kapitałowe z szerszej perspektywy, możemy zauważyć zwiększenie się wśród inwestorów tolerancji na ryzyko. To dobrze wróży wzrostowi aktywności w sektorze nieruchomości w najbliższych miesiącach – mówi David Hutchings, szef Europejskiego Działu Badań firmy Cushman & Wakefield.
Według danych Warsaw Research Forum w I kwartale 2009 r. oddano do użytku budynki o łącznej powierzchni biurowej wynoszącej 86,7 tys. mkw., co podwyższyło całkowite zasoby w Warszawie do 3,07 mln mkw. Wszystkie nowo dostarczone projekty znajdują się poza centrum. Zgodnie z planami deweloperów do końca tego roku na rynek wynajmu trafi jeszcze około 190 tys. mkw., z czego większość znajduje się poza centrum. W 2010 roku całkowite zasoby powierzchni biurowej zwiększą się o około 200 tys. mkw. Wzrosła stopa powierzchni niewynajętej. Pod koniec 2008 r. wynosiła 2,9 proc., ale już po I kwartale tego roku wzrosła do 4,5 proc. W strefach centralnych współczynnik pustostanów znajdował się na poziomie 5,3 proc, a w dzielnicach poza centrum – 4 proc.



Spadły czynsze

Analitycy zwracają uwagę, że po rekordowym wzroście czynszów w strefach w centrum stolicy, który miał miejsce w III kwartale ubiegłego roku, ceny wynajmu spadły. W budynku klasy A różnica na 1 mkw. wynosi 6 euro. Natomiast nie zmienił się poziom czynszów ofertowych poza ścisłym centrum stolicy. Obecnie za 1 mkw. w budynku klasy A trzeba średnio zapłacić od 16 do 17 euro. Zwiększająca się konkurencja i słabszy popyt na powierzchnię biurową doprowadziły do spadku stawek efektywnych o około 10–15 proc. Stawki wywoławcze za najlepsze powierzchnie w city mogą obniżyć się do 25–26 euro za 1 mkw. W pozostałych rejonach Warszawy za biuro trzeba płacić 14–16 euro za 1 mkw.
– Obecnie wiele firm wstrzymuje decyzje co do zmiany siedziby, renegocjuje umowy, podnajmuje biura w celu cięcia kosztów lub szuka tańszych lokalizacji. Obserwujemy tendencję spadkową czynszów, która utrzyma się przez najbliższe miesiące. Inwestorzy oczekują, iż na jesieni zaczną być widoczne kierunki zmian na rynku finansowym, jednakże zwiększony popyt na powierzchnie biurowe będziemy mogli zaobserwować najwcześniej w przyszłym roku – zauważa Eric Dapoigny.

Powolna normalizacja

Warszawa ma najwyższe stawki wynajmu powierzchni biurowych za mkw. w Polsce, ceny są jednak bardzo zróżnicowane w zależności od lokalizacji. W Warszawie w Centralnym Obszarze Biznesu stawki za mkw. sięgają 22–25 euro.
– W popularnych warszawskich dzielnicach biurowych na Mokotowie czy w obszarze Al. Jerozolimskich średnie ceny to 15–18 euro za mkw. Najwyższe ceny za mkw. w innych miastach to 18 euro w Krakowie i Poznaniu, około 16 euro w Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu czy Szczecinie, nieco mniej w Łodzi – mówi Eric Dapoigny.
Projekty, w które zawsze warto inwestować, to budynki biurowe w atrakcyjnych lokalizacjach, o wysokim standardzie – które łatwo dopasować do coraz wyższych wymagań najemców.
– Wysokiej jakości biurowce zlokalizowane w centrach miast zawsze będą cieszyły się zainteresowaniem ze strony międzynarodowych firm szukających reprezentacyjnych siedzib, głównie z branży consultingowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej czy medycznej – mówi Eric Dapoigny.
Niesłabnącą popularnością cieszą się również powierzchnie biurowe o wysokim standardzie w dzielnicach dobrze skomunikowanych i z większą liczbą miejsc parkingowych. Najemcy zwracają uwagę na efektywne wykorzystanie powierzchni oraz energooszczędność budynku i związane z tym koszty eksploatacyjne.