PSL zarzuca PO, że ulega lobby bankowemu; Platforma stara się bagatelizować spór; Lewica wieści początek końca koalicji.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych głosami PO opowiedziała się dziś za odrzuceniem w pierwszym czytaniu trzech poselskich projektów ustaw mających na celu rozwiązanie problemów wynikających z opcji walutowych.

"Kiedy sprawa się zaczynała mieliśmy ze strony PO deklarację, że Platforma będzie brała udział w wypracowaniu racjonalnego rozwiązania" - powiedział poseł PSL Janusz Piechociński. Jak zaznaczył, jego ugrupowanie dalej oczekuje, że "partnerzy koalicyjni będą konsekwentni w tym, co mówili".

"PO ulega lobby bankowemu"

Wiceszef sejmowej Komisji Gospodarki Mieczysław Kasprzak (PSL), który odpowiada w Stronnictwie za tę sprawę, zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie głosowało tak, aby Sejm dalej pracował nad projektami.

Jego zdaniem, PO ulega lobby bankowemu i chce jak najbardziej opóźnić pracę nad proponowanymi m.in. przez ludowców rozwiązaniami. "Przeciągnięcie sprawy w czasie rzeczywiście spowoduje, że problemu nie będzie, ale nie będzie tylko dlatego, że przedsiębiorstwa padną" - ocenił poseł.

Jak podkreślił, projekt przygotowany przez PSL daje szanse przedsiębiorcom, którzy podpisali umowy na opcje walutowe, by mogły porozumieć się z bankiem i renegocjować kontrakty. Jeśli w ciągu czterech miesięcy nie doszłoby do porozumienia przedsiębiorca mógłby odstąpić od umowy, ale ostateczną decyzję w tej sprawie i tak miałby podejmować sąd.

"Nie można mówić, że nie ma tematu. My nie chcemy rewolucji, nie chcemy dopłacać żadnych pieniędzy firmom, chcemy dać przedsiębiorcom szanse, żeby się dogadali z bankami, dać czas na renegocjacje tych umów" - podkreślił polityk.

"Projekty PSL, PiS i Lewicy są one niezgodne z konstytucją"

Tymczasem politycy PO przekonują, że nie mogli poprzeć projektów PSL, PiS i Lewicy w tej sprawie, ponieważ - ich zdaniem - są one niezgodne z konstytucją.

"Te projekty są niezgodne z konstytucją, z prawem unijnym, są szkodliwe dla gospodarki i sektora finansowego i bankowego w Polsce. Nie chcemy, żeby parlament dłużej nad nimi pracował" - podkreślił Zbigniew Chlebowski, szef klubu PO, jednocześnie przewodniczący komisji finansów, która negatywnie oceniła projekty.

Wiceszef klubu PO Grzegorz Dolniak powiedział, że Platforma nie chce narażać się na zarzut popierania niekonstytucyjnych projektów ustaw. "Mamy opinie, które jasno pokazują, że te projekty są niezgodne z ustawą zasadniczą. Po prostu nie było innego wyjścia" - zaznaczył.

Politycy Platformy zapewniają jednocześnie, że różnica zdań z PSL w sprawie opcji nie spowoduje kryzysu w koalicji.

Dolniak powiedział, że w koalicji można się różnić, ale to "w żadnym przypadku" nie znaczy, że koalicja jest zagrożona. "Koalicja trwa i nie ma powodów do tworzenia czarnych scenariuszy" - podkreślił.