W ostatnich tygodniach zalecenie dla akcji Cersanitu do sprzedaj obniżyli analitycy Millennium DM i KBC Securities. Uzasadnienia są podobne: kurs od lutego sporo wzrósł, wyniki za I kwartał są słabe, a perspektywy na najbliższe miesiące nie najlepsze.

– Nie sądzimy, aby ożywienie na rynkach działalności Cersanitu (poza spodziewanym sezonowym), które mogłoby znacząco poprawić wyniki operacyjne spółki, nastąpiło w ciągu najbliższych kilku kwartałów. Przy obecnej cenie rynkowej obniżamy rekomendację dla walorów spółki do sprzedaj – napisał Radosław Łukaszczuk, analityk MDM w wydanym 28 maja raporcie.

Analitycy KBC zwracają uwagę, że długoterminowo perspektywy spółki są nadal dobre, ale w tym roku spodziewają się spadku przychodów i wyniku operacyjnego. Oczekują, że program redukcji kosztów może przynieść efekty w II półroczu.

W raportach analitycy zwracają uwagę na olbrzymi spadek sprzedaży eksportowej spółki zarówno do krajów Unii Europejskiej, jak i do Rosji, i na Ukrainę. Z powodu kryzysu szanse na odbudowę popytu są niewielkie. Ekspansja na Wschód, która miała być kołem zamachowym spółki, stała się dla niej ciężarem.

– W związku z olbrzymimi problemami finansowymi na rynku ukraińskim można oczekiwać, iż Cersanit zostanie zmuszony w tym roku do utworzenia rezerw na należności od tamtejszych odbiorców. Niektóre spółki z branży już utworzyły takie rezerwy w wysokości do 20 proc. całości należności – stwierdzono w raporcie MDM.

Ceramika Nowa Gala także rozczarowała wynikami za I kwartał. Spółka odnotowała zarówno spadek eksportu, jak i sprzedaży w kraju oraz obniżkę. A mimo to rekomendacje dla jej akcji są pozytywne. W raporcie z 26 maja MDM zaleca kupno papierów firmy (wycena 3,21 zł), a w wydanym dzień później raporcie analitycy Beskidzkiego Domu Maklerskiego rekomendują akumulowanie akcji (wycena 2,77 zł). I to mimo obniżki prognoz wyników finansowych.

MDM i BDM argumentują, że akcje Ceramiki są tanie na tle spółek z branży. Z treści raportów wynika, że jest to główny argument skłaniający do wydania pozytywnych rekomendacji. Analitycy przypominają też, że spółka prowadzi na giełdzie wykup własnych papierów. Skup zazwyczaj pozytywnie wpływa na zachowanie rynkowego kursu akcji firmy.