Kolejny tydzień przyniósł stabilizację oprocentowania kredytów w złotych. Słabszy złoty sprawia, że obsługa kredytu we frankach jest nieco droższa.
Rata przykładowego kredytu hipotecznego w złotych wyliczanego przez Comperię.pl wyniosła na koniec ubiegłego tygodnia 1438,00 zł, czyli była niższa o ponad 3 zł. Oprocentowanie wyniosło 7,79 proc., czyli spadło o 0,02. W przypadku franka rata przykładowego kredytu wzrosła o prawie 17 zł i wyniosła 899 zł. Stało się tak w wyniku osłabienia złotego.
Na podstawie informacji z rynku Comperia podała, że raty dla najczęściej poszukiwanych kredytów wyniosły 1669 zł dla złotego i 1305 zł dla franka. Zmiany w porównaniu do zeszłego tygodnia wynikają ze zmiany wartości najczęsciej szukanych kredytów - dla zadłużenia w złotych było to 226 tys. zł, a dla franka spadek wartości najczęściej szukanego kredytu wyniósł prawie 16 tys. zł, co oznacza, że klienci szukali kredytu o wartości średnio 259 tys. zł.
Średnie LTV, czyli stosunek wartości kredytu do wartości nieruchomości, dla kredytu w złotych wyniosło 80 proc., a dla franka 85 proc.