Przetarg chcemy rozstrzygnąć jeszcze w maju – mówi GP Adam Kuriański, członek zarządu Sferii.

Sferia jest spółką telekomunikacyjną kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka.

W Warszawie i Ostrołęce świadczy usługi bezprzewodowej telefonii stacjonarnej w technologii CDMA. Sieć testowo działa też w Łodzi. Zezwolenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwala jej także na świadczenie usług komórkowych. Dysponuje w całej Polsce pasmem 850 MHz.

Sferia chce inwestować, gdy inni właśnie ograniczają inwestycje. Co chce kupić? Dyrektor Kuriański mówi o technologii CDMA, ale zwraca uwagę, że to także technologie wykorzystywane przez czterech świadczących usługi w Polsce operatorów komórkowych. Dostawcy sprzętu sygnalizują, że Sferia jest zainteresowana WCDMA i HSPA. Budowa sieci z wykorzystaniem częstotliwości 850 MHz pozwala znacząco ograniczyć koszty w porównaniu z budową sieci w tych samych technologiach z wykorzystaniem pasma 2100 MHz, którym dysponują polscy operatorzy komórkowi.

Poza siecią radiową projekt obejmuje też sieć szkieletową. Jego docelowa wartość to kilka miliardów złotych, a I etap, którego realizację chce rozpocząć Sferia w tym roku, kosztował będzie ponad 100 mln zł.

Dyrektor Kuriański nie ujawnił nam, gdzie planowane są inwestycje w I etapie.

– W różnych miejscach w Polsce, także poza miastami – mówi jedynie.

Sferia, tak jak inni operatorzy, przygląda się technologii LTE. Ta technologia, zwana też 4G, umożliwia transmisję danych z prędkościami ponad 100 Mb/s. Na świecie plany budowy sieci LTE ogłosiło 27 operatorów, z których 12 chce komercyjnie sieć uruchomić w 2010 roku. W ocenie firmy badawczej Pyramid Research w 2014 roku na świecie z LTE będzie korzystać 136 mln klientów.

W marcu 2009 r. udziałowcem Sferii chciał zostać kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka Cyfrowy Polsat. Projekt upadł, bo negatywnie ocenili go inwestorzy finansowi. Wówczas Zygmunt Solorz-Żak oświadczył, że sam będzie finansował inwestycje. Z tego też powodu CP wypłaci o połowę wyższą, niż planował, dywidendę z zysku za 2008 rok (201 mln zł). Zygmunt Solorz-Żak zapowiedział, że pieniądze z dywidendy przeznaczy na inwestycje telekomunikacyjne.

100 mln zł co najmniej chce w tym roku zainwestować Sferia