Nasze przedsiębiorstwa będą mogły wydać na modernizację około 60 mld zł.

Stawianie sobie w Europie zbyt wysoko poprzeczki w zakresie emisji dwutlenku węgla może spowodować odpływ producentów przemysłowych do tych części świata i tych krajów, gdzie nie zwraca się uwagi na ekologię.

– Wyjście naprzeciw oczekiwaniom i poradzenie sobie z założeniami Pakietu Klimatycznego oznacza przymus rozwoju nowych technologii – ocenia Jerzy Markowski.

Podobnego zdania jest Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, który wskazuje, że Pakiet Klimatyczny wywoła ogromny postęp w nauce. Podobnie było z rozwojem czystych technologii węglowych.

Na Śląsku jest wiele doskonałych placówek naukowo-badawczych, a Klaster Czystych Technologii Węglowych jest wart wsparcia. Nakłady na badania naukowe przyniosą wymierne efekty.

Problemem jest obecny kryzys ekonomiczny. Należy się bowiem spodziewać, że wpłynie on negatywnie na poziom realizowanych inwestycji. Także ogromny wzrost cen energii elektrycznej uderza w przemysł.

– Ubolewam, że wzrost cen prądu jest tak wysoki. To między innymi wynik źle przeprowadzonej przed laty konsolidacji energetyki – mówi Janusz Steinhoff.

Obecnie firmy mają problemy z uzyskaniem kredytów, co z kolei staje się barierą w realizacji bardziej ambitnych planów.

– Firmom o zasięgu globalnym z pewnością będzie łatwiej – ocenia Arkadiusz Krężel, przewodniczący rady nadzorczej Boryszew i szef rady nadzorczej Impexmetalu.

Rządowi Donalda Tuska udało się wynegocjować korzystniejsze (niż w pierwotnej wersji) dla Polski założenia Pakietu Klimatycznego. Polska będzie mogła wydać na modernizację energetyki około 60 mld zł. Z wyliczeń rządowych ekspertów wynika, że taka będzie wartość dodatkowych uprawnień dla Polski. W latach 2012–2019 polskie elektrownie otrzymają nawet 70 proc. darmowych uprawnień do emisji. Będą one stopniowo zmniejszane do 2020 roku, w którym wejdzie obowiązek zakupu stu procent uprawnień.

– Wynegocjowane przez rząd warunki są mierzoną w dziesiątkach miliardów złotych szansą na modernizację polskiej energetyki – mówił premier Donald Tusk po tym, jak udało się wynegocjować dla Polski bardziej korzystne warunki Pakietu Klimatycznego.

Pionierską instalację wychwytującą ze spalin dwutlenek węgla wybuduje PGE Elektrownia Bełchatów. Dzięki temu CO2 zamiast trafiać do atmosfery, będzie wtłaczany pod ziemię. Elektrownia w Bełchatowie dostała na tę inwestycję 180 mln euro. Pieniądze pochodzą z unijnego pakietu naprawczego dla nowych projektów inwestycyjnych na lata 2009–2011. W sumie Unia Europejska przeznaczyła na ten cel 5 mld euro.

Według Antoniego Pietkiewicza, prezesa zarządu PGE Górnictwo i Energetyka, rozwój i unowocześnienie przemysłu energetycznego to szansa dla regionu łódzkiego. Aktualnie ponad 20 proc. energii elektrycznej zasilającej system krajowy pochodzi z obszaru województwa łódzkiego. Głównym jej wytwórcą jest Elektrownia Bełchatów o potencjale produkcyjnym 4440 MW.