Aby zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może dopełnić wszystkich formalności w gminie w jednym okienku i złożyć tzw. zintegrowany wniosek w formie papierowej lub elektronicznej.
Od 31 marca 2009 r. w gminach działa już tzw. jedno okienko. Formalności mogą w nim dopełniać nie tylko osoby fizyczne, które dopiero chcą rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej jednoosobowo lub w formie spółki cywilnej, ale również przedsiębiorcy, którzy zgłaszają zawieszenie lub odwieszenie działalności, albo zmianę danych, które wskazali w formularzu, wpisując się do ewidencji w gminie.

Jedno okienko

Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników i spełnia wymogi umożliwiające zawieszenie prowadzonej działalności, od 31 marca 2009 r. powinien w jednym okienku złożyć zintegrowany wniosek w formie papierowej lub elektronicznej.
Formularz ten, w zależności od aktualnego zapotrzebowania osoby fizycznej podlegającej wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej, może być wnioskiem o: wpis do ewidencji, o zmianę danych, o zawieszenie działalności gospodarczej, o wznowienie działalności lub zawiadomieniu o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak wypełnić wniosek

Wniosek składa się z kilku części. Do części EDG-1 dołącza się zawsze wypełnioną część EDG-RB, która zawiera informację o posiadanych przez przedsiębiorcę rachunkach bankowych. Natomiast części EDG-RD oraz EDG-MW wypełnia się po to, aby określić rodzaj wykonywanej działalności gospodarczej oraz wskazać dodatkowe miejsca jej wykonywania.
Informacje na formularzu wpisuje się na maszynie albo pismem ręcznym, wyraźnie bez poprawek i skreśleń. Daty podaje się według standardu ISO 86.01, czyli w formacie RRRR MMDD.
Przedsiębiorca, który chce zawiesić działalność gospodarczą w części EDG-1 określa, że składa go w tym celu. Aby zawiesić działalność gospodarczą firmy prowadzonej w formie spółki cywilnej, każdy wspólnik osobno powinien wypełnić i złożyć wniosek.
W części wniosku zawierającej dane ewidencyjne specyficzne dla rejestrów wpisuje się m.in. informację o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, wskazując datę rozpoczęcia zawieszenia, przewidywany okres zawieszenia oraz oświadczenie o tym, że przedsiębiorca nie zatrudnia obecnie pracowników w ramach wykonywanej działalności gospodarczej.



Zawieszenie działalności

Aby organ ewidencyjny wpisał informację o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca we wniosku powinien również określić swoją firmę i podać numer PESEL oraz NIP (jeżeli je posiada), oznaczyć miejsce zamieszkania i adres, pod którym prowadził ją poza miejscem zamieszkania, to wówczas we wniosku wskazuje adres głównego miejsca wykonywania działalności oraz oddziału, jeżeli został utworzony.
Oprócz tego musi podać informacje o umowie spółki cywilnej, jeżeli taka została zawarta. Jeżeli przedsiębiorca udzielił stałego pełnomocnictwa do prowadzenia jego spraw, to we wniosku o zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej musi również na ten temat zrobić stosowną wzmiankę.
Ważne!
Aby zawiesić działalność gospodarczą firmy prowadzonej w formie spółki cywilnej, każdy wspólnik osobno powinien wypełnić i złożyć wniosek o zawieszenie
Od dnia złożenia w jednym okienku wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej biegnie ten okres zawieszenia i trwa do złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Wznowienie działalności

Na tym samym zintegrowanym wniosku przedsiębiorca informuje organ ewidencyjny o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej i wskazuje dzień, w którym to nastąpi. Złożony przez niego wniosek powinien zawierać te same informacje o firmie, jakie podał we wniosku o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej.
Dokładne określenie dnia, miesiąca i roku zawieszenia i wznowienia wykonywania działalności jest istotne, aby można było określić daty, od których wywierają one skutki prawne w stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnym. Skutki te występują od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca złożył wniosek o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności do ostatniego dnia miesiąca, w którym złożył wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.
Warto przypomnieć, że przedsiębiorca może zawiesić prowadzenie firmy na okres od miesiąca do maksymalnie 24 miesięcy. Jeśli przy składaniu wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej zapomni podać termin jego trwania, to urząd wezwie go do uzupełnienia tych informacji przed upływem 24 miesięcy.