Warto sprawdzić, jaki styl zarządzania ma specjalista z funduszu, bo to może mieć ogromny wpływ na wyniki inwestycji
Wybór funduszu akcyjnego nie jest ograniczony wyłącznie do decyzji, w jakich regionach świata lub sektorach fundusz będzie inwestował. Dodatkowym czynnikiem charakteryzującym fundusz może być styl zarządzania przyjęty przez zarządzających, czyli wybór pomiędzy wzrostem a wartością (growth i value). Różnice w stylu mogą mieć silny wpływ na wyniki funduszu.
Jeżeli zarządzający kierują się poszukiwaniem wartości, poszukują tanich spółek i sprzedają je, gdy stają się one drogie. Żeby osiągnąć swój cel, wybierają np. spółki, których ceny akcji spadły - na przykład gdy spółka opublikowała rozczarowujące wyniki lub przechodzi zmiany w zarządzie - i analizują, czy reakcja była przesadna. Jeżeli uważają, że rynek zareagował zbyt mocno, kupują akcje tej firmy. Podejmując decyzje o kupnie lub sprzedaży spółek, inwestorzy analizują różne wskaźniki finansowe na przykład cena/zysk (c/z). Poszukują spółek z niskim wskaźnikiem c/z: im jest on niższy, tym wyższe są zyski generowane przez spółkę w porównaniu z jej ceną.
Inwestorzy szukający spółek wzrostowych wybierają spółki, które mają ponadprzeciętne tempo wzrostu zysku i oczekują, że ceny akcji pójdą do góry niezależnie od ich obecnej ceny. Oznacza to, że zwracają mniejszą uwagę na wskaźniki wyceny takie jak c/z.
Które podejście jest lepsze? Styl poszukujący wartości zwykle jest bezpieczniejszy, ponieważ kupowanie tanich spółek oznacza, że potencjał spadku jest bardziej ograniczony. Tego rodzaju styl potrafi przynosić stabilniejsze zyski w czasie. Z drugiej strony, inwestowanie we wzrost jest popularniejsze wśród inwestorów z jednego powodu - umożliwa im większe zyski w krótkim czasie. Niestety, nie ma róży bez kolców - straty też mogą być większe, jak to zaobserwowaliśmy po pęknięciu bańki internetowej w latach 2000-2002.
Wielu zarządzających stara się łączyć oba style. Tak zwaną metodą wzrost za rozsądną cenę wyszukują spółki z silnym wzrostem zysku, które są racjonalnie wyceniane.
Tego typu podejście jest popularne wśród inwestorów, gdyż stara się wykorzystać najlepsze elementy obu stylów. Inwestorzy mogą również podzielić swoje środki pomiędzy różne fundusze. Wtedy skorzystają z dywersyfikacji (mniej prawdopodobne, że obaj zarządzający będą popełniać błędy, a także część wzrostowa i wartościowa ich funduszy będzie zarządzana przez najlepszych specjalistów w danym stylu).