Przyjęcie ustawy o partnerstwie publiczno- prywatnym (PPP) spowoduje zwiększenie do 2010 roku o 30 proc. liczby zrealizowanych przedsięwzięć z wykorzystaniem PPP - szacują członkowie Business Centre Club (BCC).

Zdaniem BCC, doświadczenia związane z funkcjonowaniem dotychczasowej ustawy o PPP są złe. W oparciu o obowiązujące od 2005 r. przepisy nie zawarto ani jednej umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Wymagania okazały się zbyt duże dla potencjalnie zainteresowanych stron - uważają członkowie BCC.

W opinii BCC, nowe propozycje - przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki - słusznie odchodzą od szczegółowego określania zakresu i treści umowy o PPP, pozostawiając uzgodnienie tych kwestii partnerom.

Stowarzyszenie przedsiębiorców popiera też rezygnację ze sztywnego określania przedmiotu partnerstwa, co pozwoli na stosowanie PPP wszędzie tam, gdzie przyniesie to korzyści dla interesu publicznego.

Przepisy projektu mają wyeliminować obowiązek przeprowadzania skomplikowanych procedur i kosztownych analiz planowanych przedsięwzięć. Zdaniem organizacji pracodawców, ma to szczególne znaczenie przy stosunkowo niskiej wartości finansowanych inwestycji. BCC dobrze ocenia zapowiedź złagodzenia kryteriów oceny projektów PPP przez ministra finansów, a także umożliwienia ich dofinansowania ze środków UE.

Za słuszną, organizacja uznaje zawartą w projekcie możliwość rozwiązania umowy i wyboru nowego partnera prywatnego. Przepis ten zapewnia zachowanie ciągłości realizacji przedsięwzięcia w przypadku rozwiązania umowy - uważa BCC.

Projektowane zmiany przygotował zespół wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda w ramach "Programu dla przedsiębiorczości"

BCC pozytywnie ocenia także możliwość realizacji partnerstwa publiczno-prywatnego w oparciu o zawiązaną w tym celu spółkę kapitałową, komandytową lub komandytowo-akcyjną, z zastrzeżeniem zgodności przedmiotu i celu jej działalności z umową o PPP.

Organizacja popiera również zapis projektu, zgodnie z którym zgoda ministra finansów na sfinansowanie przedsięwzięcia z budżetu państwa jest wymagana dopiero przy inwestycjach przekraczających 20 mln zł. Termin na wydanie zgody miałby być skrócony z 60 dni do 6 tygodni.

Projektowane zmiany przygotował zespół wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda w ramach "Programu dla przedsiębiorczości".

Partnerstwo publiczno-prywatne realizowane jest m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii, USA, Kanadzie i Australii - przypomina biuro prasowe ministerstwa.