Zgodnie z projektem nowelizacji prawa budowlanego sprzedawca mieszkania zawsze będzie musiał przedstawić jego świadectwo energetyczne. Brak świadectwa będzie uniemożliwiał sporządzenie przez notariusza aktu notarialnego.
Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad przygotowaniem nowelizacji prawa budowlanego, które wprowadziło obowiązek posiadania certyfikatów energetycznych. Zgodnie z ustawą już od przyszłego roku nie będzie możliwa sprzedaż lub wynajęcie mieszkania, jeśli nie będzie ono posiadało świadectwa energetycznego. Projekt ma uściślić, że obowiązek ten będzie dotyczyć nie tylko mieszkań sprzedawanych przez deweloperów, ale także mieszkań sprzedawanych na rynku wtórnym.
Dziś nie jest do końca jasne, czy osoba, która sprzedaje mieszkanie na rynku wtórnym, musi mieć certyfikat energetyczny. Prawo budowlane mówi bowiem, że nabywcy lub najemcy budynku lub lokalu powinno być udostępnione świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Zdaniem ekspertów prawa budowlanego, jeżeli nabywca lokalu nie zażąda przedstawienia mu certyfikatu, to i bez niego sprzedaż mieszkania będzie możliwa.
- Obecne przepisy ustawy są niezgodne z dyrektywą Unii Europejskiej i z tego względu muszą być zmienione. Chcemy zatem, by wszystkie budynki wprowadzane do obrotu, czyli wynajmowane lub sprzedawane, musiały posiadać certyfikat energetyczny. Także te ze wspólną instalacją grzewczą, jak np. mieszkania w blokach - wyjaśnia Andrzej Warwas, dyrektor departamentu rynku budowlanego i techniki w Ministerstwie Infrastruktury.
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, które mają wejść w życie od stycznia przyszłego roku, nie jest także jasne, jak powinien zachować się notariusz w sytuacji, jeżeli sprzedawca mieszkania przy podpisywaniu aktu notarialnego nie przedstawi świadectwa. Ustawa nie wskazuje bowiem, czy sporządzenie aktu jest w takiej sytuacji w ogóle możliwe, a jeżeli tak, to czy notariusz powinien w akcie zaznaczyć, że świadectwo energetyczne nie zostało przedstawione. Te wszystkie wątpliwości mają być wyjaśnione w przygotowywanej nowelizacji.
- Chcemy, żeby nie było żadnych wątpliwości, że sprzedaż lub wynajęcie mieszkania bez świadectwa charakterystyki energetycznej nie będą możliwe - mówi Andrzej Warwas.
Dodaje, że przedstawienie świadectwa energetycznego przy podpisywaniu aktu notarialnego będzie obowiązkowe. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli ministerstwa na jesieni projekt zmian ma trafić do Sejmu, tak by przepisy obowiązywały od początku przyszłego roku.