Zdaniem Kalinowskiego, to jedna z najpoważniejszych różnic, która dzieli koalicję rządzącą. Wicemarszałek Sejmu dodał, że bez ludowców Platformie Obywatelskiej nie uda się przeforsować projektu ustawy metropolitalnej.

"Uważamy, że jest to niedobre rozwiązanie i będziemy robili wszystko, żeby do niego nie dopuścić" - powiedział Radiu Kielce Jarosław Kalinowski.

W Kielcach Zjazd Wojewódzki PSL przyjął rezolucję w sprawie ustawy metropolitalnej

Ludowcy nie zgadzają się na wprowadzenie w Polsce metropolii. Ich zdaniem, projekt ustawy autorstwa Platformy Obywatelskiej jest niezgody ze standardami Unii Europejskiej, godzi też w zrównoważony rozwój kraju.

Projekt ustawy metropolitalnej zakłada utworzenie 12 metropolii

Na liście supermiast nie ma m. in. Kielc. Kilka dni temu świętokrzyskie, opolskie, lubuskie i warmińsko - mazurskie rozpoczęły wspólną batalię o wpisanie Kielc, Gorzowa Wielkopolskiego, Olsztyna i Opola na listę metropolii.

Kto jest przeciwny "12" ?

Świętokrzyscy politycy, którzy spotkali się w tej sprawie w poniedziałek, w większości przeciwni są projektowi ustawy o 12 metropoliach. Wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka - Koruba zgłosiła propozycję poprawki do projektu.

Jej zdaniem w ustawie należy ująć albo siedem metropolii o znaczeniu europejskim i krajowym, albo 16 metropolii pokrywających się z podziałem terytorialnym kraju. Zdaniem prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego ustawa potrzebna jest w Warszawie, na Śląsku i w Trójmieście, dlatego należy lobbować za utworzeniem trzech obszarów metropolitalnymi.

Przeciwko pomijaniu Kielc w projekcie opowiedział się stanowczo zarząd wojewódzki PSL

Natomiast przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski zapowiedział, że klub będzie przeciwny koncepcji 12 metropolii.

Przeciwni ustawie mają być także świętokrzyscy posłowie SLD. Obaw parlamentarzystów innych opcji i samorządowców nie podziela lider PO w regionie Konstanty Miodowicz, który oświadczył, że jest to dopiero "projekt projektu".