Pierwszy tydzień czerwca przyniósł stabilizację oprocentowania kredytów hipotecznych w złotych i denominowanych we frankach, wynika z danych Comperia.pl. Znacząco wzrosły natomiast kwoty najczęściej poszukiwanych kredytów.
Co prawda, rata przykładowego kredytu hipotecznego w złotych wyliczanego przez Comperię wyniosła na koniec ubiegłego tygodnia 1438,36 zł, czyli była większa o ponad 8 zł niż tydzień wcześniej, ale dla najczęściej poszukiwanego kredytu oprocentowanie 7,52 proc. nie uległo zmianie w porównaniu z zeszłym tygodniem. Rata kredytu we frankach nie uległa zmianie - zarówno oprocentowanie, jak i kurs złotego wobec franka nie uległy zmianie.
Znacząco wzrosły raty najbardziej poszukiwanych kredytów - w przypadku kredytu w złotych było to prawie 247 tys. zł, a w przypadku franka 283 tys. zł. Wzrosty wyniosły odpowiednio 11 i 15 tys. zł. Rata przy takiej wysokości kredytów wyniosła odpowiednio 1764 zł dla rodzimej waluty i 1438 zł dla franka.
Na rynku mieszkaniowym doszło do sporych zmian - średnia cena metra kwadratowego w Warszawie wzrosła o prawie 2 proc. i wyniosła 8921 zł. Podobnie wzrosły ceny w Poznaniu. Spadły natomiast ceny w Trójmieście, i to o prawie 3 proc.
Ceny mieszkań / DGP